Úvod

Jak se pěstuje bacopa?

Bacopa, nebo též „Brahmi“, je léčivka disponující celou řadou různých použití. Záněty, impotence a revmativmus jsou jen některé z neduhů, které Bacopa léčí. Možná právě proto figuruje jak v indické, tak čínské tradiční medicíně.

Bacopa pochází z Indického subkontinentu, avšak během let stihla zapustit své kořeny i do zbytku Asie a nalezneme jí okrajově i v Americe. U nás se vyskytuje pouze v truhlících zahrádkářských nadšenců.

A pokud čtete tyto řádky, jistě se o pěstování Bacopy chcete dozvědět více. Jdeme na to.

1. Pěstování v truhlíku/květináči

Pěstování Bacopy nepatří mezi složité procesy. Nicméně je třeba dodržovat základní pravidla pro správný růst a vitalitu rostliny.

  • Rostlina vyžaduje větší zálivku (2 x 3 týdně), nemusíte se obávat přelití, jelikož rostlina se dá běžně pěstovat v akváriích (o tom si povíme v další části článku).
  • Podle intenzity zalévání je nutné vybírat i truhlík, kde bude rostlina růst. Doporučuji zakoupit samozavlažovací truhlík o velikosti alespoň 60x20x19. Pomůže vám udržovat zeminu neustále suchou.
  • Výběr substrátu je jasný. Jelikož jde o bahenní rostlinu, vybíráme substrát s názvem „Substrát pro vodní rostliny“.
  • Stanoviště pro tuto rostlinu volíme nejlépe polostín. Rostlina snese i přímé sluneční záření, avšak po určité době začínají listy hnědnout a rostlina odumírá.
  • Pokud máme jíž dostatečně vzrostlou rostlinu, můžeme, od konce května do poloviny září, rostliny „letnit“ v zahrádce, ale opět umisťujeme rostlinu na stanoviště s polostínem

Zimování

V zimním období Bacopu pěstujeme při pokojové teplotě opět v polostínu. Používáme stejný substrát. Jelikož musíme mít na paměti, že jde o indickou bahenní rostlinu, studené prostředí je pro rostlinku likvidační

2. Pěstování v akváriích

Bacopa, jak již bylo zmíněno výše, je oblíbenou rostlinou akvaristů. Tato rostlina je velmi doporučována, protože je schopná růstu téměř ve všech akvarijních podmínkách. Její krása vyniká hlavně ve skupince těchto rostlin.

Jak na to?

Na pěstování v akváriích je Bacopa zcela nenáročná.

  • Výběr typu vody není podstatný. Může růst v měkké i tvrdé vodě o kyselé nebo zásadité reakci.
  • Nádrž by měla mít střední až intenzivní osvětlení a nejlépe mírně osolenou vodu.
  • Výběr substrátu je zde volný, Bacopa roste dobře ve všech typech dna, avšak vyhněte se příliš hrubému materiálu.
  • Sázíme klidně přímo do substrátu.
  • Není vhodná do teplejších akvárií, vyhovují jí nevytápěné nádrže. Když je teplota v zahradním jezírku nad 18 °C, můžete jí pěstovat i v něm. Optimální teplota pro pěstování je 18-28 °C, snáší rozmezí teplot 15-30 °C.

Léčivé účinky Bacopy

Po staletí používá čínská medicína výtažky z Bacopy při nervovém vypětí, nespavosti, poruchách paměti a astmatu. Používá se též rovněž na podporu paměťi, kognitivních funkcí, poruchách erekce, revmatismu a různých typech zánětů.

Bacopa se nejčastěji užívá sušená do čaje, jako koření a dokonce se dá konzumovat syrová.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (5 hlasů)


Související články