Úvod  › 

Jak pěstovat bazalku v květináči?

Bazalka patří mezi oblíbené rostliny, které se nejvíce používají v Jižní Americe, Africe, ale i v Evropě jako je Francie, Itálie. Na světe existuje více jak 60 druhů odrůd a vyznačují svou specifickou vůni a chuti. Bazalku máme nejvíce spjatou s oblíbeným jídlem – pizza, ale přidává se i do různých druhů salátů. Bazalka to není jen výjimečné koření, ale i léčivá rostlina. Posiluje imunitní systém, léčí různé rány, oděrky, pomáhá při trávení, nebo při onemocnění ledvin a podobně.

Klimatické podmínky

Pěstování bazalky doma v květináči, nebo na zahradě, skleníků nevyžaduje zvláštní zacházení. Důležité jsou ale klimatické podmínky. Potřebuje dodatek slunečních paprsků, avšak příliš velké teplo naopak bazalce neprospívá, může dojít ke spálení listů. Dále potřebuje dostatek vláhy. Nemusíte však zalévat každý den, stačí 2 krát do týdne, ideálně odstátou vodou. Bazalku je nutné chránit před silným vichrem, větrem, ale i chladem. Chcete li pěstovat bazalku doma, ideálním místem je váš slunný, okenní parapet.

Jak pěstovat bazalku v květináči

Bazalku můžete pěstovat od semínka, ale také jako celou rostlinu, kterou jste zakoupili v obchodě. Jeho výhodou je přímá spotřeba, nemusíte čekat i několik týdnu na první lístky, avšak vám nevydrží déle než jednu sezónu. Důvodem může být nekvalitní půda, málo hnojiva, špatné semínka. Chcete li si vypěstovat kvalitní bazalku, která vám vydrží i několik měsíců, musíte dodržet pár pravidel což jsou kvalitní semínka, půda, hnojivo, dostatek vody a slunce.

Postup při pěstování

Chcete li mít více bazalkových výhonků, musíte si pořídit větší květináč, který je opatřen na dně dírkami. Do něho nasypete zhruba 5 cm kvalitního substrátu a v mezerách do 5 mm vkládáte jedno, ale i dva semínka. Zavlažíte a opět zasypete substrátem. Umístíte na slunný, okenní parapet a dle potřeby zaléváte. První děložní lístky již můžete vidět po týdnu. Po měsíci můžete přidat trochu hnojiva například v tyčinkách, nebo jako roztok, který jste si připravili v koncentraci uvedenou na obale.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články