Úvod

Jak pěstovat mátu v květináči?

Máta, chcete-li máta peprná, je nedílnou součástí každého letního vaření. Kromě pokrmů je nenahraditelná zejména v mnoha receptech na alkoholické i nealkoholické drinky.

Pěstovat jí lze několika způsoby. Buď ji můžeme vysadit na čerstvý vzduch do venkovního záhonu nebo ji uchovávat doma v květináči, abychom ji měly vždy po ruce. Pojďme se podrobněji věnovat té druhé variantě.

V jaké formě vůbec mátu pořídit?

První rozhodování přichází už ve chvíli, kdy chceme mátu pořídit. V létě se to v supermarketech jen hemží vzrostlými bylinkami, které lákají ke koupi. Mějte však na paměti, že taková máta je určená primárně k okamžité spotřebě. Pokud chcete dobu její trvanlivosti prodloužit, ihned ji přesaďte. I tak bude rostlinka potřebovat čas na aklimatizaci a není jisté, zdali se chytne. Rozhodně to není ideální řešení.

Tím naopak může být vypěstovat si mátu od píky. Respektive ze sazeničky. Malé sazeničky představují jistější volbu než semínka, která jsou rovněž alternativou k vysazení. U semínek si ale nikdy nemůžete být jistí, zdali vám vůbec rostlina vyroste a pokud ano, bývá často chudá a vůbec ne košatá. Existuje ještě třetí možnost, a to použití řízků od někoho, kdo již mátu pěstuje. Pokud se v řízkování vyznáte a máte s ním zkušenosti, není to nic proti ničemu.

Podmínky pro pěstování

Místo

U pěstování máty si vystačíte s otřepaným „tak akorát“. Nejlépe se jí daří v polostínu. Na přímém slunečním svitu velmi rychle uschne, dobře jí nedělá ani přílišný chlad, průvan a jakýkoliv vítr. Jako ideální místo se tak jeví okna nebo balkóny na západní nebo východní straně, dobře snese i stranu severní.

Zalévání

Že by se máte vyžívala v suché zemině, to se říct nedá. Proto se vysazuje do vlhké půdy a během pěstování je rovněž nutné dbát na to, aby hlína v květináči nebyla nikdy suchá. Na druhou stranu však pozor na přelévání. Kdykoliv začne být půda rozbahněná, je to známka toho, že je něco špatně.

Péče navíc

Kromě zalévání si máta zaslouží i další péči. Pravidelně ji zastřihávejte, a to i v případě, že ji zrovna nechcete nijak spotřebovávat.

Občas se na mátě mohou vyskytnou nějací škůdci (pavouci, brouci). Jako prevence proti nim funguje dostatečně odvětraná hlína. V případě, že už se na rostlině nacházejí, jednoduše je spláchněte vodou. Kromě škůdců může máte trpět i snětí. To je plíseň, která zanechává na spodní straně listů hnědé skvrny. Zbavíte se jí běžným postřikem proti plísním na rostliny.

Mrkněme také na hnojení. Pokud mátu v květináči pěstujete pouze pro jedinou sezónu, což je obvyklé, hnojit ji prakticky nemá význam. Jestliže naopak chcete, aby vám vydržela déle než jeden rok, pravidelné hnojení (jednou do měsíce stačí) už se nabízí. Zároveň jí v takovém případě přemístěte do chladnější místnosti. Přístup ke světlu a pravidelné zalévání zachovejte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (7 hlasů)


Související články