Úvod

Jak pěstovat bobkový list?

Bobkový list neboli Vavřín vznešený znali a používali již ve starověkém Řecku a Římě. Kdo by aspoň jednou neviděl portrét Julia Césara s vavřínovým věncem na hlavě?  Dneska už se z něj vytvářejí vavřínové věnce pro vítěze nejrůznějších klání jen velmi výjimečně. Daleko častěji se s ním setkáme jako s kořením nezbytným pro úpravu masa, omáček, těstovin, ryb či polévek, nebo se pěstuje jako okrasná rostlina.

Vavřín pochází původně z oblasti Středozemního moře, kde jako strom dorůstá výšky až dvanáct metrů, i když mu to trvá poměrně dost dlouho. U nás to kvůli mrazivým zimám ale tak jednoduše nejde, na zimu musí vavřín do tepla. Pěstuje se ve vhodných nádobách jako keřík nebo malý stromek.

Kde a jak vavřín pěstovat

Od jara do podzimu bude vavřín prospívat na slunném až polo stíněném stanovišti. Na zimu je nutné nádobu s vavřínem umístit na světlé a chladné místo (kolem 5 °C), krátkodobě rostlina odolá i menšímu mrazu.

Od jara do podzimu je třeba se postarat o vydatnou zálivku. Substrát musí být vlhký, ale ne přelitý. Vavřínu prospívá sprchování listů nebo déšť, pokud ho máme venku. Během vegetačního klidu ale zaléváme rostlinu jen velmi mírně. Obdobně také pravidelně hnojíme v době růstu, tedy mimo zimu.

Dokud je rostlina mladá, je nutné ji každý rok také přesazovat. Exempláře starších vavřínů přesazujeme jen, když je to potřeba, respektive když nám vyroste z původní nádoby a potřebuje víc místa.

Ze škůdců se na rostlinách mohou nejčastěji objevit červci a štítenky, ale dá se proti nim zakročit klasickými ochrannými prostředky. Mohou být ve spreji, jako roztok, nebo lepící pás na kmen keře.

Vavřín si můžete vypěstovat ze semen, ale dá se množit také odnožemi nebo kořenovými řízky. Řízky by měly mít minimálně tři listy a vhodné období pro řízkování je jaro a babí léto.

Vavřín má kožovité sytě zelené listy s mírně zvlněnými okraji. Můžeme je používat jak čerstvé, tak i sušené. Pro sušení je vhodné suché a tmavé místo, listy necháváme na stonku, odtrháváme je až po usušení. Používají se celé nebo drcené. U nás se běžně nevyužívají plody, což jsou černo-fialové bobule, ale na jihu Evropy se z nich lisuje olej vhodný ke konzumaci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články