Úvod  ›   › 

Jak uskladnit jablka na zimu?

Při vytvoření vhodných podmínek můžete jablka uskladnit až na několik dlouhých zimních měsíců. Předpokladem úspěšného skladování, kdy si jablka zachovají svou svěžest a šťavnatost je dodržení několika základních pravidel. Limitujícím prvkem přitom může být absence vhodného prostoru, kde by skladování mohlo probíhat správně.

Kvalitní a zdravé ovoce

Pro úspěšné skladování jablek je velmi důležitá první fáze výběru kvalitního, zdravého a nepoškozeného ovoce. Jakmile uvidíte i sebemenší náznak hniloby, okamžitě jablko oddělte od ostatních. Během manipulace se snažte s jablky pracovat co možná nejvíce šetrně. Příliš je neotírejte ani neumývejte, protože by tím došlo k odstranění ochranné vrstvičky.

Bohužel se stává, že se i při dodržení všech pravidel, objeví mezi jablky kousek, který začne hnít. V takovém případě je dobré bedny s jablky pravidelně kontrolovat a takto postižené kousky co možná nejdříve rychle odstranit. Zabráníte tak přesunu hniloby na další jablka, což by ve výsledku mohlo znamenat i poškození celé jedné bedny.

Jabka v plastové přepravce Autor: ivabalk

Odrůdy vhodné k delšímu skladování

Hlavně více rané odrůdy jsou určené primárně ke konzumaci. Naopak obecně podzimní pozdní odrůdy jablek bývají vhodnější pro delší skladování i přes zimu. Pokud si nejste jistí, zkuste si zjistit více informací právě o konkrétní odrůdě, kterou pěstujete. Dozvíte se tak, pro jak dlouhé skladování se hodí.

V případě, kdy máte velkou úrodu jablek, která se nehodí pro klasické skladování, přichází na řadu jiné způsoby zpracování. Kromě nejrůznějších chutných dezertů si je můžete lehce povařit a vytvořit si jakousi jablečnou zavařeninu, kterou později využijete právě do sladkého pečení či jen tak na chuť do jogurtu. Vhodné může být také využití moštáren, kde vám jablka přemění v chutný mošt plný vitamínů.

Stopkou dolů a bubákem nahoru

Možná se to zdá jako drobnost, ale záleží také na směru, jakým jablka uložíte. Vždy by se měla pokládat tak, aby stopka směřovala směrem dolů a bubák nahoru. Aby nedocházelo k rychlejšímu šíření hniloby a otlačení, nedávejte jablka do více vrstev na sebe. Bohatě postačí, když budou uložené v jedné vrstvě v přepravce. Pro skladování vybírejte plody, které nejsou přezrálé a nijak potlučené, protože jinak hrozí, že začnou hnít.

Vhodné vzdušné nádoby

Nepřítelem pro skladování jablek je nedostatek vzduchu. Příliš uzavřené nádoby například v podobě plastových beden s celistvými stěnami nejsou dobrým řešením. Obecně se tak doporučuje ukládat jablka převážně do vzdušných papírových přepravek. Vhodné jsou také děrované dřevěné bedny s průzory pro proudění vzduchu. Pro skladování musí být bedny maximálně čisté, vydezinfikované a bez větších nečistot či vlhkosti.

Neskladuje jablka společně s kořenovou zeleninou a bramborami

Pro zachování krásné vůně a chuti jablek se snažte udržovat je v dostatečné vzdálenosti od brambor či kořenové zeleniny. Jablka totiž velmi snadná nasávají okolní pachy. Pro zajištění co možná nejlepších podmínek se také vyplatí oddělit jednotlivé odrůdy a skladovat je podle toho, co jim nejlépe vyhovuje. Minimálně se totiž liší doba maximálního skladování, takže budete vědět, kdy máte jaká jablka zpracovat.

Příprava sklepa pro zimní skladování jablek

Ideální sklep, kde se budou dobře skladovat jablka, je čistý, vzdušný a relativně suchý. Před začátkem skladovací sezóny vnitřní prostory dezinfikujte. Na stěny se doporučuje nanést vápno s přídavkem modré skalice pro potlačení nežádoucích zárodků plísní a hniloby. Optimální teplota by se zde měla pohybovat kolem 4 stupňů. Příliš nízké teploty totiž zapříčiní silné zcukernatění.

Ideální parametry sklepa či místa pro skladování jablek

  • Čisté prostředí
  • Dostatek vzdušného proudění
  • Optimální teplota minimálně 4 stupně
  • S výběrem vhodných bedýnek pro uložení jablek

Skladování jablek přes zimu, když nemáte sklep

V případě, kdy nemáte sklep, může k uchování jablek posloužit prázdný skleník, zimní zahrada nebo chodba, kde se udržuje vhodné klima. Posloužit může také balkon, kam umístíte bednu vyloženou polystyrenem. Při tomto způsobu skladování si však dávejte pozor na možnou vlhkost uvnitř nádoby a pravidelně jablka kontrolujte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články