Úvod  › 

Jak na octomilky?

S malými černými muškami, kterým se říká octomilky, se v domácnosti potkal snad již naprosto každý. Kromě opravdu malých rozměrů je pro ně typické vlezlé a otravné poletování po kuchyni a všude v dosahu lákavě vonícího ovoce a podobných potravin. Kdy se objevují, jak zamezíte jejich náletům a co může pomáhat s jejich odstraněním ve chvíli, kdy se přeci jenom objeví? To všechno se dozvíte v následujícím textu.

Co jsou to octomilky?

Říká se jim octové mušky, protože je láká vůně kvašení. Jsou velmi malé nejčastěji tmavě černé barvy, ale mohou mít také nejrůznější odstíny hnědé. Bývá nazývána také jako banánová, vinná nebo octová muška. V zásadě jde hned o několik různých druhů. Když se však objeví v kuchyni, rozhodně nechceme pátrat po jejich latinském názvu, ale spíše nás zajímá to, jak je dostaneme pryč. Většinou mají takové nadání, že člověka zastihnou v nejméně vhodnou chvíli. Stačí například zapomenout ovoce v kuchyni, odjet na dovolenou a po návratu máte domov plný octomilek. Kde se vzaly a jak sem přilétly, bývá velmi těžké vystopovat. Dobrou zprávou však je, že když je nic nebude lákat, na návštěvu k vám nepůjdou.

Jak zabránit výskytu octomilek

Větráte se síťkami v oknech a máte pocit, že se do vaší domácnosti nedostane žádná moucha? V takovém případě se pletete, protože octové mušky si najdou skulinku i mezi sítí. Rozhodně tak neplatí, že vás síť v okně ochrání před náletem těchto malých otravných mušek.

Pro zabránění jejich výskytu je důležité nezavdat jim příčinu k návštěvě. Snažte se odstranit shnilé ovoce a v domácnosti udržujte pořádek. Často vyhazujte odpadkový koš a pokud možno ihned uklízejte vylité sladké tekutiny a podobně. Právě tato prevence je totiž nejlepším způsobem, jak se skutečně a dlouhodobě zbavit octových mušek, jejichž hlavní sezóna je během léta a brzkých podzimních měsíců.

Nedejte jim příležitost k množení

Jakmile se octomilky jednou objeví, může být těžké se jich zbavit. Základním předpokladem pro úspěšné vyřešení tohoto problému je především odstranění potravy a příležitostí, kde se mohou množit. To v překladu znamená pustit se do vydatného úklidu a ovoce schovat ideálně do lednice, kam se přes doléhající těsnění nemohou mušky dostat.

Domácí pasti na polapení octomilek

Když se mušky přeci jenom objeví, můžete si na ně přichystat některé z domácích pastí. Pro jejich koncentrovaný výskyt se doporučuje v první fázi použít vysavač. Ten populaci mušek poměrně výrazně zredukuje. Na ty zbývající naličte důmyslnou a zákeřnou past, do které vletí, ale již se nedostanou ven. Spolehlivou náladou bude trocha cukru, octa nebo kousek lehce nahnilého a přezrálého ovoce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články