Úvod  ›   ›   › 

Jak uskladnit mrkev na zimu?

Podzimní sklizeň mrkve byla opravdu bohatá a přemýšlíte, jak mrkev vhodně uskladníte i pro následující zimní měsíce. Na výběr máte několik různých způsobů, jejichž využití samozřejmě záleží i na dostupných možnostech. Pravidla pro skladování mrkve navíc můžete využít i pro petržel či jinou kořenovou zeleninu. Následující návod se vám tak jistě bude hodit pro zásobení zdravou domácí zeleninou plnou vitamínů i během nepříznivých a chladných zimních měsíců. Díky správnému skladování totiž mrkev vydrží klidně až do jara.

Se sklizní mrkve nespěchejte

Pro lepší podmínky pro skladování je dobré samotnou sklizeň nijak neuspěchat. Mrkev ze záhonů se dá bez problémů konzumovat již zhruba od srpna. Konečné sklizení však můžete provést až relativně pozdě. Doporučuje se tak klidně počkat na říjen nebo až dokonce na listopad. Pokud nejsou již příliš nízké teploty okolo mrazu nebo nebezpečně silné a dlouhotrvající deště, neznamená to žádný problém.

Pro samotnou sklizeň volte vhodný den, kdy neprší a půda je jen mírně vlhká. Usnadníte si tak proces sušení mrkve a máte jistotu, že vám neuhnije kvůli přílišné vlhkosti na povrchu. Při sklizni se snažte být opatrní, protože poškrábané či polámané mrkve se pro další skladování rozhodně nehodí. Takové kousky tak budete muset zpracovat co možná nejdříve.

Mrkev

Mrkev z obchodu Autor: Pixabay

Co dodržet pro úspěšnou sklizeň mrkve

  • Vyberte si slunný teplý den
  • Pracujte opatrně, ať mrkev nepoškodíte
  • S datem sklizně nemusíte spěchat

Připravte si vhodné podmínky pro skladování

Aby mrkev dlouho vydržela, potřebuje vhodné podmínky pro skladování. Ideálním místem bývá zpravidla sklep, kde se udržuje teplota kolem 4 stupňů. Doporučená vlhkost vzduchu je kolem 70 až 80 % z toho důvodu, aby nedocházelo ke sesychání mrkve. Pozor si také dejte na příliš vysoké teploty, které mohou způsobit, že mrkev se bude pokoušet znovu růst a začne obrážet. Zároveň až příliš vysoká vlhkost, která může být problémem mokrých sklepů, způsobuje uhnívání, což proces skladování také značně komplikuje.

Nedávejte mrkev vedle ovoce

Jednou z důležitých rad pro skladování ovoce a zeleniny je to, že se vzájemně nemají míchat. Ve sklepě si tak vyhraďte místo, kde bude skladování výhradně zeleniny a na druhém konci či v jiném oddělení zase ovoce. Pokud totiž uložíte mrkev například vedle jablek, může se stát, že mrkev zhořkne a zbytečně si tak pokazíte svěží chuť poctivé domácí mrkve.

Uskladnění mrkve bez sklepa

Dnešní moderní doby se staví bez sklepa, takže může být problém s vybráním vhodného místa, kde budete mrkev skladovat. Snažte se dodržet doporučené podmínky pro teplotu a vlhkost. Mezi místa, která budou splňovat tyto parametry patří například prázdný skleník, vhodné pařeniště, prostor na chodbě, výklenek pod schody a podobně.

Nádoba s pískem nebo vhodným substrátem

Pro mrkev i další kořenovou zeleninu je typické to, že se běžně skladuje do určitého substrátu. Nejvíce se doporučuje hlavně písek. Skvěle však může posloužit také obyčejný substrát, rašelina, perlit nebo piliny či hobliny. Všechny tyto materiály jsou totiž schopné rovnoměrně udržovat vlhkost, aby si mrkev pokud možno držela svou kvalitu v během následujících měsíců.

Další způsoby konzervace mrkve

Dalším způsobem, jak si uchovat část z bohaté úrody mrkve, je nakrájení na kolečka a zamrazení. Takto předem připravená zelenina se bude skvěle hodit do polévek, omáček či pod maso. Výhodou jsou minimální starosti před plísněmi a hygienické skladování, které při správném postupu nabízí i velmi dobré uchování všech vitamínů a minerálů, které se v mrkvi běžně vyskytují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


Související články