Úvod  › 

Rostliny, které nepěstovat v těsné blízkosti

I mezi rostlinami panují konkurenční vztahy, kdy se některé mohou negativně ovlivňovat ve chvíli, kdy jsou ve svém těsném sousedství. Nežádoucí je to hlavně v případě ovoce a zeleniny, kdy nám jde o dostatečné výnosy krásných plodů. Pro maximální výsledky je tak vhodné zapřemýšlet nad osevním plánem, ať pozemek využijete skutečně naplno a zbytečně si nekomplikujete svou práci.

Citlivá rajčata

Mezi poměrně citlivé plodiny na své sousedy patří rajčata. Obecně se do jejich blízkosti nedoporučuje umisťovat okurky, fenykl, hrách, brambory, tykve nebo červené zelí. Pokud pěstujete rajčata ve skleníku, snažte se zde nemít zároveň některou z těchto uvedených rostlin. Naopak častý mýtus, který říká, že se rajčata nesnáší s paprikami, není nijak silně opodstatněný.

Nesnášenlivá červená řepa

Podobně si bude vybírat také červená řepa. Ta pro své pěstování potřebuje vhodné stanoviště, kde bude moci vytvořit typické bulvy. Nejlepšího výsledku se dočkáte ve chvíli, kdy jejími sousedy nebudou fazole, špenát, pórek, kukuřice nebo brambory.

Co nemá ráda cibule a česnek

Pokud si pěstujete vlastní cibuli, určitě do její těsné blízkosti nesázejte rebarboru. Vhodnými sousedy nejsou ani fazole, hrách nebo kapusta. Podobně je na tom také česnek, který se nesnáší s fazolemi a hrachem.

Nevhodná kombinace k salátu

Salát může špatně růst na zasolených půdách, kde navíc ani nemusí správně vyklíčit. Kromě toho nemá rád společnost celeru a petržele. Nevhodné může být také stanoviště v blízkosti ořešáku královského.

Brambory moc sousedů neocení

Komplikované je to také s bramborami, které ve své blízkosti nesnáší poměrně hodně druhů rostlin. Zajímavostí je možná nesnášenlivost k angreštu. K bramborovému záhonu také nedávejte kapustu, řepu, celer, rajčata, okurky nebo hrách.

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápad?

  • Ředkvička – nesnáší – okurky, tykev
  • Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát
  • Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata
  • Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr
  • Špenát – nesnáší - cibule, česnek, červená řepa, okurky
  • Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer
  • Jahody – nesnáší – kapusta, brambory, okurky
  • Košťáloviny – nesnáší – česnek, cibule, jiné košťáloviny v těsné blízkosti
  • Hrách – nesnáší – česnek, cibule, rajčata, fazole, pórek

Pozor na vysazování na stále stejné místo

A aby to bylo ještě o něco složitější, je zároveň potřeba dávat pozor na příliš časté opakování plodin na stejném místě. Střídejte jednotlivé plodiny a vždy se snažte na konkrétním záhonku střídat odlišné druhy rostlin. Vyhnete se tak jednostrannému vyčerpání živin či akumulaci nežádoucích chorob a škůdců na jednom místě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.83/5 (6 hlasů)


Související články