Úvod  › 

Kdy sázet ředkvičky?

Ředkvičky patří mezi oblíbenou jarní zeleninu. Patrně hlavní předností je skutečnost, že ji lze konzumovat převážně v syrovém a neupraveném stavu. Ředkvičku lze jíst samostatně, v podobě zeleninové přílohy nebo salátů. Ředkvičky jsou velice zdravé, protože obsahují mnoho vitaminu C a také dalších látek, jako je vápník, fosfor a železo. Je známá pro svou pikantní chuť, za kterou stojí hořčičné silice. Ta má blahodárný vliv na trávení. Ředkvičky si lze snadno vypěstovat na zahrádce, poradíme vám, jak.

Jak na to?

Pěstování ředkviček není příliš náročné a lze říci, že to zvládne každý. Sázet je můžeme na jaře a také na podzim. V létě se nepěstují, protože v tuto dobu vytvářejí květní stonky a semena. V zimě není vhodné podnebí. Samozřejmě lze sehnat také letní odrůdy ředkviček, které vám mohou poskytnout úrodu ředkviček také v průběhu letního období, ty jsou ale méně časté. Ředkvičky potřebují kyprou lehčí půdu, která je dostatečně bohatá na živiny.

Prodej ředkviček na trhu

Červeno-bíle protáhlé ředkvičky (Autor Jameson Fink CC)

Výsev ředkviček do řádků záhonu

Je třeba vědět, že ředkvičky mají různé slunné stanoviště. Do volné půdy je nejvhodnější doba výsevu v dubnu. Pokud však vlastníte pařeniště nebo skleník, lze vysévat již v únoru. Ředkvičky klíčí poměrně brzy po výsevu a již za dva týdny do vyklíčení je lze sklízet. To je opravdu velká výhoda. Ředkvičky vyžadují pravidelnou zálivku.

Obecně platí, že je vhodné volit spíše slunné stanoviště, v létě jim dopřejte více stínu. Ředkvičky se vysévají do řádků, které mají mezi sebou vzdálenost přibližně 15 cm. Hloubka by neměla přesáhnout 1,5 cm. Plody ředkviček sklízíme již po třech až šesti týdnech od výsevu.

Konzumace ředkviček

Ředkvičky jsou výborné čerstvé, obsahují velké množství tolik potřebných vitamínů. Lze ji využít k přípravě salátů i pomazánek. Pokud chcete potlačit štiplavou chuť, namočte ji na pár minut do studené vody. Pravidelnou konzumací ředkviček si posílíte svou obranyschopnost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (6 hlasů)


Související články