Jak pěstovat venkovní ibišek?
Pěstování venkovního ibišku není náročné, ale vyžaduje určitou zručnost. A pokud se chystáte venkovní ibišek pěstovat, jistě vám následující řádky přijdou vhod.
Ibišky jsou rostliny z čeledi slézovité. Jsou to nenáročné opadavé keře, s nápadnými květy. Nejvhodnější k pěstování v našich podmínkách je ibišek syrský. A i když pochází ze země, která je současné době nepopulární, je to vděčná rostlina našich zahrad a zahrádek.
K pěstování ibišku potřebujeme pouze:
- Světlo
- Teplo
- Čerstvou, nepříliš živnou půdu
- Dostatek vody
- Kam sázet:
Ibišek sázíme směrem na jižní stranu, jelikož ibišek vyžaduje opravdu hodně světla a tepla. Sazeničky musíme také ochránit před větrem, takže hledíme i na to, aby výběr místa byl nejlépe na závětrné straně.
- Výběr zeminy:
Ibišek vyžaduje zeminu čerstvou, nepříliš suchou, propustnou a proteplenou s dostatkem živin. Na mladé ibišky (semínka) je nejvhodnější zakoupit výsadbový substrát, ale pokud jste škudlil, tak postačí, pokud smícháte-li zahradní zeminu s kouskem kompostu a rašeliny. Pokud máte ibišky, které již disponují kořenovým systémem, nemusíte nic moc řešit. Tyto ibišky se uchytí i v běžné zemině, podpořené trochou hnojiva.
- Hnojení
Tyto rostliny hnojíme z jara v období květen-červen), kvůli zajištění správného růstu ibišku. Hnojivo vybíráme podle typu ibišku, pokud si nejste jistí postačí universální hnojivo na ibišky. Ibišky vyžadují kyselejší půdu, a proto vybíráme hnojiva, které půdy mírně okyselují (např. Kristalon). Ibišky, které kvetou, nebo začínají kvést je vhodné hnojit pomalu rozpustnými hnojivy. Pokud se vám hnojiva nechtějí kupovat, stačí trocha hnoje.
Na zimu ibiškům pomáháme přežít rozhozením trochy kravského hnoje kolem jejich místa růstu.
- Zimování
Mladé (roční až dvouroční) ibišky musíme přikrýt tzv. zimní přikrývkou. Nejvhodnější je chvoj z lesa, hrabanka, sláma, hobliny, zahradní zemina. Poté je nutné celou přikrývku překrýt zahradní textilií. Starším ibiškům poskytneme podobnou péči. Letité ibišky jsou sice mrazuvzdorné, avšak pro klid duše jim poskytneme stejný komfort přikrytí a ochrany.
- Péče na jaře
Po zimě odhrneme přikrývku, a stříháním odstraňujeme uschlé části rostliny. Hnojíme a vlhčíme zeminu okolo. Opatrně zastřiháváme jednotlivé větvičky v ranných fázích květu.
- Škůdci
Jako každá rostlina i ibišek má své škůdce z řad bezobratlých. Mšice, svilušky a další, bohužel neodstraníme po vzoru kresleného „Krtečka“, kdy zlobivé mšice vyháněl krtek lískovou větvičkou pryč od květiny. Zde vyhlásíme škůdcům chemickou válku a nemilosrdně likvidujeme nežádoucí organismy postřikem na mšice a ostatní škůdce. Je dobré postřiky střídat. Vyhneme se tak možnosti rezistence na postřik ze strany škůdců.