Úvod  › 

Kdy a jak stříhat hortenzie?

Rod hortenzií patří do stejnojmenné čeledi hortenziovitých. Celkem zahrnuje více než sedmdesát druhů. Nejvíce rozšířeny jsou ve východní Asii, nicméně díky nádherným velkým květům najdete tyto keře i na mnoha českých zahradách. Rostlinám je potřeba věnovat správnou péči. Jak se o ně starat?

Hortenzie velkolistá, kráska oblíbená mezi mnoha zahrádkáři

Na podmínky jsou poměrně nenáročné, vydrží i mráz. Pokud vám ale nekvetou, možná jste se dopustili chyby v jejich řezu. Ten se, pozor, může lišit podle konkrétního druhu v závislosti na tom, kdy se mu vyvíjejí květní základy. Asi nejčastějším zástupcem bývá hortenzie velkolistá.

Zásadně je nesmíte stříhat na jaře nebo na podzim. Pokud se chcete dočkat květů, pamatujte si, že rostlina na ně zakládá už v předešlém roce. Na jaře je potřeba zlikvidovat větve slabé, suché nebo odkvetlé. Odstraňte i ty, které se překrývají. Staré výhony stačí odstranit na cca pětiletém keři, dříve to potřeba není. S řezem nemusíte rozhodně pospíchat, je vhodné jej provést tehdy, když pominou poslední mrazíky. Což může být klidně až na začátku května.

Správně se hortenzie mají ořezávat nad třetím nebo čtvrtým očkem. Pokud je výhon zakončený rovnou květním pupenem, radí se někdy nestříhat ho vůbec. Nicméně někteří zahrádkáři jsou naopak zastánci toho, že větve s květy z loňského roku odstranit lze. Ponechat byste pak měli pouze cca pět až dvacet nejsilnějších větví, které jsou ještě nerozvětvené a objevily se za poslední vegetační období. Zajistíte tak rostlině podmínky ke kvalitnímu růstu i k tomu, aby mohla dobře vykvést.

U přerostlých keřů můžete po několika letech sáhnout rovněž k hlubšímu řezu. Tak se obnoví tvorba mladých pupenů. Což bude znamenat současně i novou záplavu pestrobarevných květů. 

Jak správně prořezávat další druhy

Podobně jsou na tom i hortenzie pilovitá, dále hortenzie Sargentova a hortenzie dubolistá. Máte-li je doma, můžete postupovat stejně jako u hortenzie velkolisté. Jestliže jste si pořídili hortenzii latnatou, tak se naopak nemusíte bát i razantnějšího řezu na podzim, můžete ponechat pouze krátké pahýly. Rostlině tak podpoříte růst i kvetení. Potřebujete-li, aby se více rozrostla, sestřihněte jen jednoleté výhonky v délce 10 a 20 cm. U hortenzie drsné platí naproti tomu naprostý opak: Vůbec bychom ji stříhat neměli.

Tip na závěr: Pokud vás popsaná péče od pěstování hortenzií poněkud odrazuje, dobrou zprávou je, že v současné době jsou již na trhu odrůdy hortenzie velkokvěté, které nevyžadují tak náročné zacházení. Dostaly název Endless Summer a Forever and Ever. Hlavní výhodou těchto rostlin je to, že zakládají květy i na nových výhonech, tedy nekvetou pouze ze starého dřeva. Musíte se ovšem připravit na to, že jejich pořízení je poněkud finančně náročnější.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.83/5 (12 hlasů)


Související články