Úvod

Jak pěstovat hébé?

Krásný okrasný keř, to je hebé. Pochází z Nového Zélandu, někdy jej však naleznete také v Jižní Americe. V domovině dorůstá rostlina vysokých stromů. U nás však pouze třiceti centimetrů. Je okrásná svým krásným bílým květenstvím.

Velkou výhodou této rostliny je dobrá snášenlivost znečištěného prostředí a její nenáročnost na pěstování.

Správný výběr je základ

Hebé je nenáročná rostlina na pěstování. Jestli jste se rozhodli pro pěstování právě této rostliny, máte na trhu široký výběr hned z několika desítek odrůd. Vybírat byste proto měli velmi pečlivě.

Rostlinu si můžete sami vypěstovat ze semínek sázených od června do srpna, nebo také pomocí řízků.

Pěstování hebé

Aby se rostlince dařilo je třeba ji umístit na slunné místo s mírným polostínem. Sázíme ji do volné půdy s klasickým zahradním substrátem. Ideální je mírně zásaditá půda s příměsí písku. Nároky na živiny moc velké nemá, spokojí se i s chudší půdou. Od čeho se odráží také hnojení. Hnojivo není pro rostlinku důležité, poroste dobře i bez něj.

Jak už bylo zmíněno, hebé není moc náročné na pěstování. Důležitá je hlavně pravidelná zálivka.Právě kvůli slunnému stanovišti, bychom neměli každý večer zapomínat na vydatnou zálivku.

Aby vám rostlinka přes zimu nezmrzla, je třeba ji dobře ochránit před mrazíky. Ideální je zakrýt celou rostlinu zahradní folií a větvičkami chvojí.

Na jaře pak celou rostlinku odkryjeme a nevzhledné suché větvičky odstraníme. Dokud není rostlinka moc stará, není třeba dělat nějaké radikální řezy.

Kam hébé zasadit?

Hebé sázíme do volné půdy, vynikne v záhoncích před domem, u zahradního posezení, ve skalce, vřesovištích nebo jej můžeme zasadit také do truhlíků. Krásně ozdobí jakékoliv stanoviště svými květy, po celé léto až do půlky podzimu.

Rozmnožování hebé

Pokud si chcete vypěstovat nové rostlinky z řízků, tvoříme je nejlépe v červenci nebo srpnu. Z rostlinky odebíráme nekvetoucí větvičky dlouhé asi deset centimetrů. Spodní listy odstraníme, ostrým nožíkem seřízneme větvičku do šikmého řezu a vložíme do stimulátoru, kde necháme rostlinku zakořenit. Stimulátor by měl obsahovat písčitý kompost a měl by být místěný v mírném stínu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (5 hlasů)


Související články