Úvod

Jak pěstovat brambořík?

Brambořík je rod okrasných rostlin, kam celkově patří zhruba dvacítka druhů. Původně pochází z oblasti Středozemí a Persie (dnešní Írán). Jde o oblíbenou květinu, která zdobí mnoho domovů především v období Vánoc, existuje totiž řada variant a nádherné květy začínají kvést na podzim. Znaly ji už naše babičky a v posledních letech si opět získává popularitu. Jak na to, aby brambořík dělal radost i vám?

Nepřeháníme to se zálivkou

Nejedná se o náročného společníka, ale aby se vám odměnil svou krásou, musíte mu věnovat náležitou péči. Základem je už umět si vybrat takovou rostlinu, která je v dobré kondici. Zásadní problém znamenají hlavně svěšené listy, takový brambořík se vám už pravděpodobně nedokáže vzpamatovat. Měl by také mít hodně poupat, ta se vám posléze rozvinou do mnoha kouzelných barev, oblíbená je například růžová či bílá varieta.

Jakmile si ho přinesete domů, nechte jej nejprve v chladu aklimatizovat. Pak se teprve může přesunout tam, kam ho chcete definitivně umístit. Dopřejte mu především dostatek světla. Brambořík ovšem nesnáší ostré slunce. Spolehlivě mu také uškodíte, pokud ho budete často zalévat. Přemokření je nejčastějším důvodem, proč se této květině nedaří. Hlíza, ze které brambořík vyrůstá, totiž může velmi snadno uhnít, což současně i vysvětluje, proč bychom se měli vyhnout rosení. Proto byste navíc měli vždy slít přebytečnou vodu. Současně ale dbejte na to, ať není substrát přeschlý, připravili byste se o květy bramboříku.

Brambořík je otužilec

Rovněž se jedná o chladnomilnou rostlinu, optimální teplotu pro něj představuje zhruba šestnáct až osmnáct stupňů. Určitě proto neocení pobyt na okenním parapetu u topení. Suchý a teplý vzduch mu zásadně uškodí, původně je totiž „doma“ v horách. Spíše vám rozkvete například v hale. Ale pozor na průvan. Pokud takto nízkou teplotu bramboříku zařídit nedokážete, kupte si ten miniaturní, který snese i o něco teplejší podmínky.

Pěstujeme v lehkém substrátu s pH 5,5 až 6,5. Hnojení má svůj význam v období květu, a to v intervalu jednoho či dvou týdnů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články