Úvod

Jak zazimovat kany?

Kana neboli dosna je krásná exotická ozdoba našich domovů. Její květy v hojném počtu zdobí balkony i zahrady. Jak se o tuto rostlinu, v našich podmínkách sezónní, správně starat? Zásadní je zejména její přezimování.

Exotická krasavice ze subtropů

Hlíznatá rostlina má svůj původní domov ve Střední a Jižní Americe, odkud ji k nám dovezli mořeplavci po zámořských objevech Krištofa Kolumba. Ač pochází z tropů a subtropů, bez problémů se dokázala adaptovat také v poměrech středoevropských.

Na pěstování není náročná, nicméně je poměrně choulostivá na mráz. Bez správného zazimování by vám mohla uhynout, když jí ale věnujete náležitou péči, je téměř nezničitelná.

Jak na přezimování?

Ze země je potřeba začít dosny vytahovat hned s příchodem prvních mrazíků, a to s citem, abyste nezničili oddenky. Jestliže se vám přece jen povede je poškodit, tyto části oddělte a nechte rány zaschnout. Rozhodně s tímto krokem zbytečně neotálejte, pokud byste rostliny nechali v zemi delší dobu, oddenky vám záhy umrznou.

Musíte tak okamžitě seříznout nadzemní části, odstranit veškeré listy, dále zkraťte kořeny a očistěte je od zeminy. Pak hlízy uložte do bedničky s rašelinou či pískem, nasypte na ně piliny či rašelinu a uložte mimo mráz. Ideální teplota pro kany je v rozmezí asi 5 až 15 °C.

Místnost by navíc měla být tmavá a především suchá. Co se stane, pokud byste je nechali přezimovat ve vlhku? Hrozí, že vám přes zimu začnou růst nebo na jaře nezakoření.

Nutností je i pravidelná kontrola

Napadnout by je mohla také hniloba či plíseň, proto byste měli přezimující kany pravidelně kontrolovat. Nejlépe cca jednou za tři týdny se podívejte, v jakém stavu jsou oddenky. Odhrňte zeminu a ujistěte se, zda nesesychají. Jestliže by se tak stalo, tak rašelinu či písek navlhčete. Pokud by začaly zahnívat nebo plesnivět, budete muset zakročit se speciálním prostředkem. Ten jednoduše nastříkáte, necháte asi tři dny uschnout a takto ošetřené hlízy vrátíte na svoje místo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.2/5 (5 hlasů)


Související články