Jak skladovat cibuli?
Pokud se vám urodilo velké množství cibule, nebo se vám podařilo sehnat krásnou českou cibuli na farmářských trzích, určitě teď přemýšlíte nad tím, jak ji co nejlépe uskladnit. Byla by škoda tento krok podcenit, mohlo by se vám to vymstít v podobě mnoha kil shnilých plodů, což by byla velká škoda.
Cibuli nechte řádně proschnout. Pokud jste cibuli sklízeli sami, klidně ji nechte několik dní položenou na záhoně, samozřejmě pokud neprší. Jestli tuto možnost nemáte, nebo jestli jste si cibuli koupili, naskládejte ji na dno obrácených plastových bedýnek s děravým dnem. Nechte ji několik dní větrat na čerstvém vzduchu pod přístřeškem, případně v dobře větrané místnosti. Hlínu z cibulí neodstraňujte, během schnutí z plodů postupně opadá.
Autor: Alexas
Když jsou suknice cibule vysušené tak, že na dotek šustí, můžete ji přesunout tam, kde následně stráví celou zimu. Opatrně z cibulí odstraňte zbylou hlínu a plody prohlédněte. Každý z nich, který jeví i malé známky poškození, bez milosti dejte stranou a co nejdříve spotřebujte. Cibule se nejlépe skladují v suchu, temnu a chladu, proto je nejlepší je svázat do kytic a zavěsit do prostoru. Stejně tak je můžeme dát do síťky, kterou poté zavěsíme na dobře větrané místo. Pokud potřebujete cibuli uložit do bedýnek, volte dřevěné, které dobře větrají. Cibule do bedýnek skládejte v nízkých vrstvách, tak se k nim lépe dostane vzduch.
Na co nesmíte při skladování cibule zapomenout?
- Skladujte jen pevné a tvrdé plody. Správná cibule k uskladnění má mít pevnou slupku a na pohled má vypadat lehčí, než jaká ve skutečnosti je.
- Skladujte jen zdravé plody. Jakmile zpozorujete i sebemenší trhlinku na povrchu cibule, která zasahuje do jedlé části, dejte ji stranou. Taková cibule během několika dní začne hnít a může znehodnotit i okolní plody.
- Pozor na vysoké teploty. Ideální teplota pro skladování cibule je okolo 10°C, ale zvládne i nižší.
- Pokud budete cibuli vázat do svazků, nedávejte dohromady více než 10 – 15 plodů.