Úvod  › 

Jak pěstovat surfinie ze semínka?

Surfinie jsou převislou alternativou petúnií. To jsou velmi oblíbené balkonové rostliny. Velmi rychle jsou totiž schopny vytvořit záplavu bohatých květů.

Petúnie nebo surfinie

Surfinie mají svůj původ v 90. letech. Na konci této dekády je představila japonská společnost Suntory. Název se ujal, mimořádně odolná rostlinka, vzniklá jako kříženec petúnie a jejích divokých příbuzných, taktéž. Surfinie jako takové byste ovšem pod hrozbou pokuty množit rozhodně neměli, neboť jde o chráněné označení, navíc to řada pěstitelů popisuje jako krajně náročný proces s nejistým výsledkem. Tyto květiny navíc nevytvářejí semena, museli byste se uchýlit k řízkování. Pokud tedy máte doma rostlinu, z níž získáte semena, vlastníte převislou petúnii.

Surfinie v květináči

Autor: melete

Petúnie lze pěstovat i ze semen

Ty si vypěstovat ze semínek samozřejmě s klidem můžete. O ideální nápad se jedná především tehdy, když nás zrovna neuspokojí výběr barevných odrůd v zahradnictví. Navíc při tomto způsobu pěstování ušetříte i svou peněženku. Jedná se o do jisté míry i bezpečnější alternativu. S dosud častěji užívaným řízkováním se totiž pojí i nevýhody. Sice v další generaci rostlin získáme stejnou barvu jako u té předešlé, nicméně si takto můžeme přenášet dále i nemoci. Řízkované petúnie jsou mimo to choulostivější i na kvalitu substrátu.

Jak na pěstování petúnií

Pěstování ze semen tak je znatelně výhodnější alternativou. Jak se tedy o budoucí petúnie postarat, abychom se za čas mohli těšit z překrásných květů?

První zásada zní: Vždy vyséváme na povrch substrátu. Nikdy na ně nesypte zeminu, ke zdárnému vývoji jim totiž dopomáhá světlo. Zeminu nezapomeňte zalít, je potřeba ji udržet vlhkou, nikoli však mokrou. Rostliny pro svůj růst potřebují adekvátní vlhkost. O tu se jim postaráte zakrytím sklem, případně vám bude stačit obyčejný igelitový sáček. Než semínka vyklíčí, měli byste je udržet při teplotě zhruba mezi 20 a 22 °C.

Po vyklíčení jim bude stačit méně, asi 16 °C. Zhruba za dva týdny tak můžete teplotu už snížit. To má i svůj praktický smysl: Díky nižší teplotě se vám nakonec rostliny tak „nevytáhnou”. Byť porostou pomaleji, budou košatější.

Za další dva týdny už budou rostlinky dost odolné na to, abyste s nimi mohli manipulovat a přesadit je do květináčů. Jakmile ještě povyrostou, přesuňte je do větších květináčů. Pamatujte na to, že potřebují neutrální až mírně kyselou zeminu a měly by rovněž mít dostatek hořčíku a vápníku. A nezapomeňte s nimi stále zacházet opatrně, abyste jim nepoškodili kořeny. Pak by totiž hrozilo, že poškozená rostlina bude pomalu růst, neboť se vám musí nejprve „vzpamatovat” z necitlivého zásahu.

Ven je dejte až tehdy, když jste si jisti, že už nehrozí, že by je zasáhl mráz. Rostliny poté musíme pravidelně přihnojovat a dopřávat jim zálivku měkkou vodou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (8 hlasů)


Související články