Úvod

Pěstování tlustice

Tlustice neboli sukulenty jsou velice vhodnou pokojovou rostlinou, a to téměř po všechny. Pěstování tlustic není náročné a tyto rostliny nevyžadují velké množství péče, jsou proto vhodné pro začínající pěstitele bez pokročilých zkušeností nebo pro ty, kteří si chtějí vyzdobit interiér zelenou rostlinkou, ale nemají moc času se o ní pravidelně starat. Také nemají moc vysoké nároky na teplotu, umístění, množství světla a podobně jako kaktusy přežijí téměř kdekoli.

Tlustice nerostou moc rychle jako jiné pokojové rostliny, nemusí se tedy pravidelně zastřihovat, ani vám za chvíli neschovají celou poličku pod džunglí listí. Nebudete muset na každém kroku sbírat opadané listí, protože tlustice si své lístky bedlivě střeží. Jsou to zkrátka, dalo by se říct, takové samostatné a čistotné rostlinky, které nadělají mnoho parády, vypadají exoticky a elegantně, ale nevyžadují po vás maximální nasazení.

Druhy - UmístěníKvětináčeZaléváníMnoženíDekorace a doplňkySkalky

Druhy

Tlustic existuje nepřeberné množství druhů. Do interiéru jsou nejvhodnější tlustice vejčitá, tlustice Crassula, Aeonium, Agáve, Echeverie, takzvané živé kameny neboli Lithopsy, Kalanchoe a další bonsajové tlustice nebo například i Aloe.

Na skalku nebo na venkovní parapet jsou pak nejvhodnější například netřesky.

Vhodné místo

Tlustice nevyžadují mnoho světla, je tedy možné je pěstovat i na stinnějších místech či parapetech orientovaných na východ. Nejlépe se jim daří na parapetech či za okny, na místech kde není průvan a kde se teplota pohybuje kolem 20 stupňů celsia. Můžete je ale umístit i na balkon či na zahradu, určité druhy tlustic jsou původně skalničky, takže přežijí i zimní období. Pokojové tlustice není třeba zazimovávat, bude se jim dařit po celý rok v přibližně stejné pokojové teplotě. Pokojové tlustice lze přes léto nechat i venku, například na balkoně, dejte ale pozor, abyste je včas umístili zpět do interiéru. Jakmile vám přemrznou, už je nikdy nezachráníte.

Květináče

Květináče můžeme volit podle vkusu nebo podle toho jak se nám hodí do pokoje. Vhodné jsou květináče s děravým dnem a podmiskou, aby hlína a kořeny dýchaly i odspodu a aby se po zalití netvořila plíseň. Zajímavou variantou mohou být závěsné květináče, které nemusí stát na poličce nebo parapetu, ale jednoduše se zavěsí od stropu a nezabírají místo. Lze je také nainstalovat do míst, kde by je jinak nebylo v místnosti kam umístit. Velikost květináče volíme podle objemu kořenů. Na menší tlustice nám pochopitelně vystačí menší a mělčí květináč. Hlína by měla být pokud možno nadýchaná, například vyplněná polyesterovými kuličkami.

Zalévání

Zalévat tlustice opravdu nemusíte často, jsou to v podstatě kaktusy. Jejich nafouklé lístky slouží jako zásobárna vody, takže jim vůbec nevadí, když jim hlína dokonce úplně vyschne. Zalévat tedy stačí jednou za čas (například jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc) a spíše menším množstvím vody. Rozhodně nevyplňujeme vodou celou podmisku, tlustice nepotřebují zásoby, ty si vytváří samy. Stačí skromné zalití do horní části květináče.

  • TIP: Nejvhodnější čas pro zalití tlustice poznáte, pokud její tlusté listy začnou vysychat a smršťovat se. V tu chvíli už tlustice čerpá vlastní zásoby a je vhodný čas na zalití.

Množení

Pokud vám tlustice hezky povyroste, můžete si ji samozřejmě namnožit, na to jsou tlustice velice vděčné. Množení děláme pomocí takzvaných řízků - ustřiháme krátké kusy nejdelších stonků. Tyto ustřihané stonky pak dáme na pár dní do kelímku s vodou, dokud stonky do vody nezapustí kořínky. Až se tak stane, výhonky tlustice zasadíme do nového květináče a zalijeme, můžeme - a máme nový přírůstek do rodiny! Řízkovat je nejlepší během jara nebo léta.

Dekorace, doplňky

Květináčky s tlusticemi si samozřejmě můžete vyzdobit dekoracemi a sladit s atmosférou a vzhledem interiéru, který doplňují.

  • Keramické ozdoby, figurky - květináče můžeme oživit například drobnými keramickými dekoracemi. Například keramické domečky, figurky nebo třeba mušle naaranžované do květináče se ke tlusticím velice hodí a jsou hravé.
  • Kamínky - barevné nebo ozdobné kamínky různých velikostí jsou velice jednoduchou a vděčnou dekorací. Dokonale také ladí s atmosférou tlustic, jejichž přirozeným prostředím jsou především pouště a horké krajiny. Můžeme použít třeba i ozdobené nebo pomalované kamínky.
  • Ozdobné květináče - největší dekorací je samozřejmě květináč. Je jich tolik druhů, typů, tvarů a velikostí že si ho můžeme opravdu sladit s vlastním vkusem. Je dobré dbát na jeho barevnost, aby se hodil do interiéru, a aby byl zajímavý ale zároveň na sebe nestrhával více pozornosti, než samotná květina.

Skalky

Některé druhy tlustic a sukulentů jsou určené pro pěstování venku, například na skalkách nebo v květináčích na venkovních parapetech. Přežijí i zimní teploty a tak jsou vhodným doplňkem do zahrady, na balkon nebo na terasu. Stejně jako pokojové tlustice ani ty venkovní nevyžadují téměř žádnou péči a pokud budou mít vhodné podmínky, přežijí velmi dobře i bez hnojení. Sázet je můžeme jak přímo do země, tak do květináčů nebo truhlíků. Pokud se chystáte pořizovat si tlustice do exteriéru, dobře se ujistěte, že volíte vhodný druh.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články