Jak pěstovat chryzantémy?
Chryzantémy jsou nenáročné rostliny, které se za dobrou péči odmění velkým množstvím květů. V minulosti byly používány pouze jako pohřební květiny. Díky šlechtění však nyní zdobí zahrady, terasy a okna domů. Jak o ně však pečovat?
Vyberte správný druh
Základem pěstování květiny je výběr správného druhu. Existuje okolo pěti tisíců druhů chryzantém s různorodými tvary a barvami květů a s různou velikostí i odolností. Do květináčů jsou vhodné druhy nízké s malými květy. Do truhlíků byly vyšlechtěny speciální chryzantémy. Naopak velkokvěté rostliny je vhodné sázet do záhonu. Při její koupi se však ujistěte, že jde opravdu o odolný druh. Čím má rostlina netradičnější květ, tím je více náchylná k chorobám, plísním ale i teplotním výkyvům.
Na jaře květiny probuďte ze spánku
V březnu či začátkem dubna je vhodné rostliny umístit do teploty okolo 15°C. Rostlinu začněte pravidelně více zalévat a zeminu prohnojte. Po prvním vzpamatování rostliny je vhodné ji zastřihnout mezi 4. a 6. lístkem. Suché a poškozené stonky odstraňte zcela. Chryzantéma tak vyraší nové stonky do šířky, zhoustne a později ponese více květů.
Častým hnojením dosáhnete velkého množství květů.
Chryzantémy množte a kombinujte
Ideálním obdobím pro množení chryzantém je jaro. Nejčastěji se množí řízkováním. Řízky 8 – 10 centimetrů dlouhé zasaďte do vlhkého substrátu s rašelinou a pískem. První měsíc by neměly být rostlinky vystavovány přímému slunečnímu záření, vhodný je pro ně stín. Teprve od pátého týdne je můžete vystavovat slunci. V tu dobu už budou mít kořínky a můžete je přemístit do větších květináčů. Začátkem léta již mohou být přesazeny do záhonku.
Chryzantémy je možno množit také dělením. Postup je obdobný jako u řízkování. Dle síly jednotlivých klonků je možné proces urychlit a přesadit rostliny do záhonu například již koncem dubna.
V záhonku i v květináči libovolně kombinujte barvy i druhy chryzantém.
Nemusíte se omezovat pouze na variace chryzantém. Pěstovat je lze i v těsné blízkosti s vřesem nebo astrami. Dosáhnete tak jedinečných ozdob zahrádky.
Znásobte počet květů
Pro zajištění velkého množství květů lze od května do července provést až 3x zaštípnutí vrcholků o 2 centimetry. Květy jsou také odměnou za časté hnojení. Z jara je vhodné hnojit hnojivy s dusičnany, v druhé polovině roku pak hnojivy s draslíkem.
Připravte květiny k zimnímu spánku
Chryzantémy snáší teploty pod bodem mrazu velmi těžko. Je proto nutné je včas zazimovat. Všechny květy je vhodné odštípnout. Jedná se však o přibližně dva centimetry. Větší zásah do květiny by mohl způsobit, že nepřežije zimu. Hlubší řezy proto ponechte na jaro. Květiny v květináčích přeneste do místnosti, ve které se teplota pohybuje okolo 5°C. Rostliny na zahrádce zahrňte dostatečným množství chvojí. Zalévejte je minimálně.