Úvod  › 

Jarní sázení růží

Růže patří k nejoblíbenějším květinám, její historie je opředená legendami i příběhy a inspirovala snílky i umělce.

Ale jak si mezi tisíci kultivary vybrat právě ty nejvhodnější? Základem je, nakupovat růže podle podmínek, které jim můžete poskytnout. Výhodou je, že se růže v chladném počasí snadno přesazují, takže pokud jim místo nevyhovuje, lze je dát jinam.

Základní rozdělení:

Pro lepší orientaci se růže dělí do tří základních skupin:

  • Staré klasické odrůdy jsou voňavé, rychle rostoucí a tvoří velké a husté keře. Kvetou na jaře a některé odrůdy vydrží v květu až do podzimu. Jsou odolné proti škůdcům a chorobám. Květy tvoří pravidelný kalich. Mají velké množství menších okvětních lístků. Rozsah barev není příliš velký, většinou od bílé a růžové po světle červenou.
  • Moderní odrůdy nabízí široký sortiment barev, mají větší květy a větší okvětní lístky v menším množství. Téměř všechny kvetou na jaře a na podzim. Jsou menšího vzrůstu a více náchylné k nemocem.
  • Anglické růže jsou vyšlechtěné kombinací předchozích odrůd. Keře jsou husté, rychle rostou, dlouho kvetou a mají rozmarné barvy (také broskvovou, oranžovou, lososovou atd.). Kombinují krásu, odolnost a robustnost.

Kde vysazovat? - Pěstování v nádobáchPopínavé růžePro malé záhradyRůže jako stromyTrendy

Kde růže vysadit

Výběr místa je pro růže velice důležitý. V žádném případě nesmí být růže v místě, kde je stále mokro. Je potřeba vzít v potaz i místa, kde je v zimě hodně sněhu nebo kde stéká voda při jarním tání.

Nejvhodnější je takové slunné místo, kde slunce přichází pozdě dopoledne a vydrží co nejdéle odpoledne. Rostlinám se nedaří ve stínu.

Růže prospívají v závětří. Vítr může poničit celé rostliny, nebo se vypořádat s květy.

Je třeba se v sousedství růží vyhnout keřům a stromům, které mají velký kořenový systém a odčerpávali by rostlinám živiny a vláhu. Běžný středně vysoký a robustní keř potřebuje v horkém létě denně 10-15 litrů vody. V chladnějších polohách je množství menší, ale rostlina musí mít i tam hodně světla.

Jarní výsadba by měla být hotová do konce dubna. Další možnost je podzim.

Velice snadno vytvoříte ve volném prostoru nádhernou romantickou dekoraci, pokud vysadíte tři rostliny růže vedle sebe do trojúhelníku se vzdáleností asi půl metru od sebe.

Špatná cirkulace vzduchu je příčinou vzniku chorob, jako je padlí.

Pěstování růží v nádobách

Růže lze pěstovat i v květináčích, což ocení hlavně lidé, kteří si chtějí tímto způsobem ozdobit terasy, vchody do domu, balkony, zídky nebo vydlážděné venkovní plochy. Pěstování v nádobách je náročnější, než ve volné půdě a je třeba vybrat odrůdy k tomu vhodné. Nádoba musí být dostatečně velká, půda vynikající kvality, nejlépe obohacená o vyzrálý hnůj, nebo hnůj v peletách. Na dno nádoby musí přijít drenážní vrstva hluboká alespoň 15 cm. Na ní se dá ještě vrstva hrubého písku a teprve potom hlína. Rostlina v nádobě musí mít stálou kontrolu vlhkosti, musí se tvarovat a prořezávat. Takto se nedoporučují pěstovat velké a popínavé růže. Výborně se hodí polyantky (nízkorostoucí kompaktní keře se shluky květů).

Popínavé rostliny

Růže mají už neodmyslitelně místo také u zdí domů, vedle branek nebo v blízkosti zahradních pergol.

Popínavé druhy růží potřebují hlavně prostor a konstrukci, u které porostou. Je chybou takovou růži dusit na malé ploše a neustále ji omezovat v růstu. Je důležité vybrat odrůdu podle údajů o výšce, do které vyroste. Některé odrůdy jsou přímo vhodné k tomu, aby kopírovaly klenuté vchody nebo obtáčely sloupy.

Pro dokonalé aranžmá se růže, které mají zdobit stěny, mohou nakombinovat s jinými rostlinami, jako je clematis, réva, zimolez nebo stálozelený břečťan.

Řešení i pro malé zahrady

Pro malé městské zahrady byly vyšlechtěny rozmanité odrůdy nenáročné na prostor s kaskádou drobnějších květů. Dokonce jsou i drobné keře vhodné do skalek. Vyznačují se menší náročností na vláhu a dlouho kvetou.

Růže na kmínku

Růže se dnes pěstují i na kmínu jako stromky, ale jde jen o omezenou skupinu odrůd. Takový stromek vzniká poměrně složitě. Lidé se mylně domnívají, že se růže prostě jednoduše pár let tvaruje, až získá požadovaný tvar. Tak to ale není. Kmínek se pěstuje z divoké růže a teprve když je hotový, naroubuje se na něj ušlechtilá růže. Takové růže jsou krásné, ale měly by růst s oporou, aby se nezlomily ve větru.

Módní trendy v zahradě

Růže plnokvěté jsou už tradičně nejprodávanějším hybridem a existuje široká škála druhů. Různé odrůdy mají i rozdílné požadavky k růstu a na preventivní ochranu před chorobami a škůdci. V posledních letech je velký zájem o anglické růže se světlými a voňavými květy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články