Úvod  ›   › 

Jak stříhat růže?

Růže jsou královny květin. Aby mohly být skutečnou ozdobou, je nutné jim pomoci kvalitním řezem. Správný řez ovlivní počet i kvalitu květů a růže se tak stanou chloubou zahrady. Jarním střihem dosáhneme krásného vzhledu rostliny. Podzimním řezem pak pomůže při přečkávání zimy. Jak však při stříhání postupovat?

Střih dobře načasujte

Pro jarní střih je vhodné období, ve kterém se růže probouzí ze zimy. V té době v růžích již koluje rostlinná šťáva, která rychle zacelí rány. Nejvhodnější moment je těsně před vyrašením pupenů. Většinou se jedná o březen či duben.

Připravte si kvalitní nástroje

Růže mají pevné, ale křehké stonky. Proto je pro úpravu nutné použít kvalitní nůžky. Nejlépe pákové a dobře naostřené. Tupé nůžky by stonky roztřepily a poškodily. Květina by pak musela vynaložit více úsilí na hojení ran, v horším případě by stonek uschl úplně.

Důležitým pomocníkem jsou také odolné rukavice. Vhodné jsou kožené. S nimi hrozní minimální poranění o trny.

Jak na to?

  1. Nejprve odstraňte chvojí, zeminu a textilie, které rostlinu chránily v zimě.
  2. Odstraněny musí být větve

            -    poničené mrazem,

            -    poškozené nebo polámané těžkým sněhem,

            -    směřující do středu keře,

            -    křížící se s dalšími větvemi.

  1. Odstraňte nejstarší základní výhon. Každý rok by tak měla být nejstarší větev obměněna za novou. Tak bude růže stále plná života.
  2. Zkraťte základní výhony.

Růže záhonové zkraťte v jarním střihu u 3 – 5 očka. Očko je místo, ze kterého vychází větévka s lístky. Poslední očko by mělo směřovat ven od středu rostliny. Stačí zanechat 3 – 5 základních výhonů.

Popínavým růžím postačí 5 – 7 základních výhonů. Všechny výhony by měly být mladší než 4 roky.

          Pamatujte, že mladé dřevo má vždy přednost před starým.

  1. Rány můžete potřít hojivým balzámem, který chrání rostlinu před škůdci a plísněmi. Růže má však na jaře dostatek sil na regeneraci.

Odkvetlé květy včas odstraňujte

Pokud růže kvete vícekrát, je nutné staré květy odstranit. Květina tak nebude muset vynakládat síly na tvorbu semen. Řez provádíme 5 – 8 milimetrů nad posledním očkem.

Připravte květinu na zimu

Po odkvětu růží je třeba květinu nachystat na zimní odpočinek podzimním střihem. Zpravidla je vhodný čas v říjnu či v listopadu. Květina sbírá síly na zimování a není vhodné jí oslabit hlubokým řezem. Základní výhony proto krátíme nad 2 centimetry nad 5 – 8 očkem. Opět bude poslední očko směřovat ven. Před zimou je vhodné použít hojivý balzám, rostlina již nyní nemá tolik sil na zacelení ran.

Nezapomeňte zabránit umrznutí rostliny správným zazimováním.

Růži po podzimním střihu zahrneme chvojím, zeminou nebo netkanou textilií. Pokud by zůstala nezakrytá, hrozilo by umrznutí celé rostliny. Správně zazimovaná však bude sbírat síly, aby mohla být i další rok královnou zahrady.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)


Související články