Úvod  ›   › 

Jak stříhat růže po odkvětu?

Růže patří mezi nejpopulárnější květiny českých zahrad i velmi mnoha parků a veřejných prostranství. Keříkové, stromkové, popínavé, šípkové – každý si najde takovou růži, jejíž květy mu budou dělat největší radost. Stovky odstínů a odrůd, právem je růže nazývána královnou květin. Ale i královna potřebuje občas pomoci.

 Stříhání růží po odkvětu je takzvaný letní řez růží. Používá se hlavně u stromkových a velkokvětých růží a používá se na zkrácení příliš rychle rostoucích výhonů. Jde v podstatě o odstranění odkvetlých poupat. Bez letního řezu by nebylo možné získat zdravé květy a také by výhony rašily příliš vysoko a keř by se tak stále oslaboval.

Proč letní řez?

Růže se takto musí ošetřit v létě z jednoduchého důvodu. Pokud byste řez prováděli až v září nebo v říjnu. Výhon na očku by už nestačil proměnit v květ a díky řezu by keřík byl zranitelnější pro mrazivou část roku. Proto je třeba nechat v tomto období růži odpočívat, aby se mělo dřevo šanci dobře vyzrát.

 Jak se má při letní řezu správně postupovat

-nejvhodnější je řez provést ještě před úplným opadáním korunních plátků

-řez se má vést 5 až 8 milimetrů nad dalším zdravým očkem, pokud je výhon v místě řezu dostatečně silný pro nový stonek s květem

-když tomu tak není, nebo se jedná o růži se skutečně velkými květy, je vhodnější řezat až za následujícím očkem, kde už je výhon silnější, a odřízneme i další list

-pro tvarování keře je vhodné, aby očko směřovalo ven a ne dovnitř keře

 Pokud budeme provádět letní řez u velkokvětých růží ve správném čase a správným postupem, získáme jako odměnu velmi brzy krásné květy na zdravém růžovém keři.  

 Jiným způsobem je nutné řezat u růží mnohokvětých, u nichž se musí po odkvetení obvykle odříznout celé květenství hned nad prvním listem. Stejné je to i u popínavých. Pokud budete odkvetlé květy odstraňovat, budou popínavé růže silnější a jejich rašení budou bohatší.

 Necháte-li jakékoli růže bez řezu, budou se z květů tvořit plody, což keř či stromek zbytečně vysílí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (16 hlasů)


Související články