Úvod  ›   › 

Kdy a jak stříhat růže?

Chcete-li, aby vám vaše růže dělaly radost, potřebují patřičnou péči. Nezbytností je pravidelné řezání. Kdy řezat růže a jak to udělat správně?

Jarní řez a jak ho provádět:

Vůbec první stříhání čeká královny květin na jaře. Není jediné, ale právě to jarní je vůbec nejdůležitější. Takový „jarní sestřih“ se vám později postará o záplavu překrásných květů. Pozornost bychom měli věnovat i růžím popínavým. Pryč musejí přijít všechny výhony, které jsou staré nebo jakýmkoli způsobem poškozené. Potřebovat proto rozhodně budete kvalitní nástroje, přichystejte si pákové nůžky a pamatujte i na rukavice.

Keříkové růže je potřeba zastřihnout šikmo, to znamená jakoby zhruba ve směru ven a provést řez zhruba mezi třetím a pátým očkem ve vzdálenosti několika milimetrů nad ním. Pryč musejí všechny překřížené výhony, těch základních růžím ke zdárnému růstu stačí zhruba tři až pět. Keř by totiž měl růst do šířky. Popínavým růžím má zůstat přibližně sedm výhonů, a to mladších než čtyři roky. Starší musíme dát pryč. Na pravidelný jarní řez je potřeba si vyhradit čas v období od března do dubna. Mělo by to být až v době, kdy už nehrozí jakékoli mrazíky.

Podzimní řez růží a čeho se při něm držet:

Druhý řez je ten podzimní, následuje po odkvětu růží a nejvhodnější čas je na něj v říjnu a v listopadu. Květinám pomůže úspěšně přečkat zimu. A pozor, rozhodně není dobré se uchýlit k přehnaně razantnímu prořezu. Velkokvěté růže určitě nesmíte řezat příliš nakrátko. Hrozí totiž, že jinak přes zimu zmrznou.

A jak tedy na správný řez? Dělá se o něco jinak než na jaře. Ideálně by měl by být v rozmezí mezi pátým a osmým očkem, ve vzdálenosti zhruba centimetru až dvou od něj. Ale stále ve stejném směru, tedy ven. Kdybychom růži řezali opačně, došlo by k zahuštění keře, což není žádoucí. Skalkové růže můžete nechat být, řez provádíme pouze na těch keříkových.

A pozor, nezapomeňte v létě pravidelně stříhat i odkvetlé květy. Jen tak se vám rostlina odmění záplavou nádherných květů. Nebude se totiž snažit využívat všechny svoje síly na tvorbu nových semen. Pokud je naopak ovšem toto žádoucí, samozřejmě nestříháme. Co nejméně byste také měli řezat pouze jednou kvetoucí růže, jinak si zničíte pupeny z předešlého roku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.86/5 (7 hlasů)


Související články