Úvod  › 

Jak pečovat o pokojové orchideje? - Návod

Orchideje jsou bez nadsázky opravdové královny květin. Oblíbené jsou zejména pro svoje nádherné květy v mnoha barvách. Těmi se vám ale odmění jen tehdy, když o ně budete patřičně pečovat. Jak na to?

Kterou orchidej si vybrat?

Při jejich pěstování už se obejdete i bez skleníku a tyhle krásky vám budou dělat radost i doma. Rodů je víc, patrně nejoblíbenější je ale Phalaenopsis. Pokud si zamíříte do obchodu pro tohoto zástupce čeledi vstavačovitých, který je původem z Asie a Austrálie, většinou se setkáte právě z některým z více než šedesátky druhů orchideje zvané česky můrovec. Ty, které se prodávají, jsou vesměs hybridní, to znamená kříženci. To jim propůjčuje vyšší odolnost a jsou tedy vhodné i pro začátečníka.

Až si budete kupovat tu konkrétní, běžte raději do květinářství, zahradnictví nebo je koupíte i ve velkých hobbymarketech. Přestože Phalaenopsis není zas tak citlivá na zacházení, vyhněte se pořizování u stánků, u silnic a na jiných podobných místech, hlavně pokud počasí moc nepřeje. Nezapomeňte na to, že přece jen pochází z tropů, opravdu nemá ráda příliš nízké teploty. A ve spojení s vlhkem je to pro ni učiněná zkáza. Je-li už na první pohled zvadlá, žloutne, určitě ji nekupujte, pravděpodobně by vám i tak dlouho nevydržela.

V čem ji pěstovat?

Ve volné přírodě ji najdete většinou jak roste na kmeni nebo větvi stromů. Nejedná se ovšem, pozor, o parazita, rostlina je takzvaný epifyt, to znamená, že si výživu zajišťuje sama. Méně často se objevuje i na kamenech.

Phalaenopsis kvůli tomu v žádném případě nepatří do hlíny. Kořeny potřebují dostatečný přísun vzduchu i světla. Proto je také většinou vhodné donesenou rostlinu přesadit do většího květináče, aby měly kořeny víc prostoru. Nejčastěji se pěstuje ve směsi kůry jehličnanů a kokosových čipsů. Substrát lze koupit (pak pozor, aby nebyl zplesnivělý) nebo si ho vyrobit (až se ale vydáte do lesa, tak dbejte na to, abyste si s kůrou nepřinesli i nějaký ten hmyz). Kupované varianty se už dnes většinou vyznačují solidní kvalitou.

Kde ji pěstovat?

Preferuje teplotu pokojovou, to znamená okolo třiadvaceti stupňů Celsia. Ta by navíc měla být stálá, a to i v zimě. Nepatří však v žádném případě na přímé slunce, proto je rozumné jí na jaře a v létě přistínit. A nesnáší tropické teploty atakující čtyřicítku, to byste ji zase mohli spálit.

Nedostatek světla poznáte snadno: Nepokvete. V zimě kvůli tomu navíc může přijít i o poupata. Tento problém ale můžete řešit i osvětlením umělým.

Jak zalévat a hnojit?

Především dešťovou vodou, nehodí se ta kohoutková, není-li hodně měkká. Pokud ji k dispozici nemáte, pořiďte si destilovanou. Kořeny byste do vody měli na několik minut ponořit, celý květináč jednoduše vložte do vody. Opakujte asi jednou či dvakrát týdně, mnohdy bude ale i stačit jednou za čtrnáct dní. Závisí to i na tom, při jaké teplotě ji pěstujete. Substrát musí být vlhký, ale ne mokrý, jinak kořeny po čase uhnijí. Rostlina pochází z prostředí, kde panuje opravdu výrazná vlhkost vzduchu, ale vydrží vám i v domácích podmínkách. Je nicméně užitečné ji rosit, a to zejména pokud bydlíte například v paneláku, kde je sice teplo, ale také velmi suchý vzduch, abyste jí potřebnou vlhkost „vynahradili”.

Dopomoci jí můžete i hnojením, které lze aplikovat celoročně, buď na substrát nebo na listy. Pro období růstu použijte speciální tekutá hnojiva s vyrovnaným poměrem fosforu, dusíku a draslíku, jakmile se chystá kvést (podzim a zima), můžete přísun dusíku zvýšit. Aplikovat hnojiva je ideální asi jednou za dva týdny, přičemž mnoho pěstitelů se kloní k názoru, že je lepší jen velice slabá koncentrace. Jednou za dva nebo tři roky Phalaenopsis též přesaďte, optimální období je jaro a léto.

Stříhání a opakované kvetení:

Stříhat ji nemusíte tehdy, pokud vrcholový pupen není zaschlý a stonek je zelený. Pak pokvete znovu, ostatně je oblíbená i díky dlouhé době květu (je schopná kvést jednou nebo dvakrát ročně po dobu tří měsíců). Pokud byste ho ustřihli teď, připravíte se o květy, nicméně orchideji nijak zásadněji neublížíte. Jinak nad třetím či čtvrtým očkem stonek ustřihněte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články