Úvod  › 

Jak se starat o orchideje?

Jako každý organismus na naší planetě, i jemná a elegantní orchidej s nádechem luxusu potřebuje pro svůj šťastný život správnou péči. Za ni se pak ráda odvděčí plným květem, nádhernými zelenými listy a kouzelnou atmosférou, kterou vnese svou přítomností do našeho bydlení. Cesta za exotickou krásou tedy začíná...

Orchidej na počkání a pro každého k mání

Dnešní doba je orchidejím nakloněná, a tak je snadno seženete nejenom v každém květinářství, ale také supermarketu či obchodním domě. Jejich cena se pohybuje od stokoruny až po tisíce, záleží jen na tom, který z mnoha druhů si vyberete. Různé druhy květů, barev i velikostí lákají k nákupu naprosté laiky i milovníky orchidejí, kteří si vytváří klidně i celé kolonie těchto krásných rostlin. Často je také volíme i jako dárek, který vydrží mnohem více, než běžná řezaná květina. Ať už jste právě dostali svou první rostlinku, nebo se jí chystáte obdarovat milovanou osobu, s nákupem vždy žádejte název rostlinky a informace o základní péči, kterou vyžaduje. Tato informace bývá často nalepena přímo na květináči, či je na cedulce „zapíchnuta“ u kořenů orchideje. Můžete tak pečlivě prostudovat, který rod orchideje máte a poskytnout mu tak přesně na míru správnou péči. Základní podmínky však vyžadují všechny orchideje podobně stejné...

Orchidej a její první okamžiky u vás doma

Možná vás to překvapí, ale první věc, kterou byste měli pro svou orchidej udělat, je přesadit ji, a to dokonce i v případě květenství. V substrátu už totiž může cestovat značnou dobu a zdraví kořenů tak může být ohroženo. Proto je vždy lepší zakoupit nový substrát speciálně určený pro orchideje a také o něco větší květináč.

Obal na květináč je ozdobou, ale především ochrannou

Můžete si vybrat přesně takový, který vám bude ladit s místností, ale vždy musí být opět speciálně určený pro orchideje. Snadno jej poznáte tak, že jeho dno je zúžené, což zaručuje, že květináč do obalu nezajede až na samotné dno. Orchidej totiž v žádném případě nesmí stát ve vodě, a tento obal zaručí, že po namáčení orchideje přebytečná voda která steče, zůstane bezpečně u dna, izolovaná od orchideje.

Orchidej miluje vycházející slunce i teplo

A tak jejím nejlepším domovem budou okna orientovaná na východ. Pokud tuto možnost nemáte, vůbec to nevadí. V případě oken na sever můžete orchidej umístit přímo na parapet, v případě oken směrovaných na jih či západ musí být rostlinka mimo dosah přímých slunečních paprsků. Když je totiž slunce ve vašich oknech jižně či západně, dosahují jeho paprsky příliš velké intenzity, což orchideji neprospívá. Co se týká tepla, samozřejmě, že si v teple orchideje libují, ale nemají rádystálou teplotu 24 hodin denně. Nemusíte mít tedy výčitky, že přes noc vypínáte či ztlumujete topení, je to pro ně přímo ideální stav.

Dešťovou vodu prosím

Orchideje nejsou milovnice klasické zálivky, ani běžné vody z vodovodního řádu. Nejlepší je voda dešťová, převařená nebo destilovaná, v nejhorším případě voda odstátá třeba přes noc. Zálivku jim tedy dopřáváme dvakrát týdně a to ponořením celého květináče do nádoby s vodou na zhruba půl hodiny a orchidej před vložením do obalu necháme okapat. Rosení orchidejí je zpestřením, není však nutné, a používáme pro něj opět upravenou vodu.

Přihnojit nebo zastřihnout?

Samozřejmě obojí, v ten správný čas. Přihnojování rostlinek není nutné, prodlouží však samotnou dobu květenství, nebo naopak podpoří tvorbu květu. Opět je potřeba zakoupit speciální řadu určenou pro orchideje. Nůžky do rukou berte v případě, že objevíte odumírající kořeny nebo dojde k odkvětu orchideje. V případě že vám zůstane trčet zelený kmínek, zkraťte jej cca na 25 cm, často ještě znovu vyžene boční očka a vykvete znovu.

A jak poznáte, že se o svou orchidej dobře staráte? Nejen, že bude vypadat svěží a zdravá, ale dopřeje vám radost ze svých květů dvakrát ročně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)


Související články