Úvod  ›   ›   › 

Jak rozmnožit orchidej?

Orchideje se řadí do čeledi vstavačovitých a existují v bezpočtu barevných variant, proto jsou velmi častou okrasou našich domácností. Patrně mezi nejoblíbenější patří ty z rodu Phalaenopsis díky tomu, že se hodí i pro začátečníky a nemají tak vysoké nároky na pěstování.

Líbí se i vám a rozhodli jste se, že jich chcete více? Poradíme vám, jak je úspěšně množit.

Jaké způsoby rozmnožování orchidejí známe?

V zásadě existují dva způsoby, a to sice množení generativně, tedy prostřednictvím semen, a vegetativně, jinými slovy částmi rostlin. V praxi se kvůli vyšší efektivitě ovšem většinou používá druhý jmenovaný způsob. Generativní množení našlo uplatnění především ve sterilním prostředí laboratoří, pro běžné využití je však příliš náročné. V domácích podmínkách lze tedy úspěšně namnožit rostliny vegetativně. A jak?

Další krásně kvetoucí orchideje si můžete zajistit oddělením dceřinných rostlinek, pomocí částí těla rostlin, případně i dělením trsů. Rozmnožování pomocí dceřinných rostlin je asi nejjednodušší forma rozmnožování, řízkování je o něco složitější. Orchideje v závislosti na tom, o který druh se jedná, vytvářejí nové rostliny na pahlízách jako například Dendrobium, případně na koncích květních stonků, jako je tomu u již zmiňované Phalaenopsis.

A jak na to?

Rostlina by měla být dostatečně vzrostlá a před oddělováním ji ideálně nezaléváme. Novou rostlinku, které se říká keiki, můžete od té mateřské odlomit a zasadit ji samostatně do nádoby. V té ji musíte kvalitně ukotvit zasypáním dostatečným množstvím substrátu, který by měl být vzdušný. Oddělovat keiki se doporučuje až v momentě, kdy má dostatečně vzrostlé kořeny alespoň o délce pěti centimetrů. Pamatujte však na to, že kvůli lepší regeneraci je vhodné rostliny takto nedělit příliš často. Mnohé druhy pak během jednoho vegetačního období někdy i zcela přestanou kvést. Umístit byste nově namnožené rostliny měli na slunné místo. Opět v závislosti na druhu vám poprvé vykvetou zhruba za tři až čtyři roky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)


Související články