Úvod

Jak pěstovat pokojový bambus?

V poslední době přichází do módy opravdu velká spousta módních výstřelků, které se netýkají pouze odívání, ale také například bydlení. Lidé si zvykli kupovat nejen neobvyklé domácí mazlíčky, ale i pro naši krajinu netypické rostliny, jakou je právě dračinec pruhovaný, latinsky Dracaena sanderiana.

Je pravda, že třeba pandu byste z pokojového bambusu, neboli "Lucky bamboo", nenasytili, obzvlášť proto, že tento pokojový nemá s bambusem společného vůbec nic, jedná se o zvláštní druh traviny, ale to přece není důvod si ho nevypěstovat! Vždyť například podle feng shui je právě bambus považován za jeden z nejvýznamnějších symbolů naší cesty životem! Mimo jiné také pěkně vypadá. Tak se pojďme podívat, jak se správně starat o bambusího spolubydlícího, který se závratnou rychlostí rozšiřuje z Číny a Austrálie do domácností po celém světě. 

Kde ho sehnat?

Je možné, že zasednete k internetu. Tato varianta není úplně šťastným řešením, jelikož by se vám mohlo stát, že byste omylem koupili semínka bambusu obrovského a vězte, že ten by vám v květináči rozhodně neprospíval.

Jednodušší je koupit si sazeničku někde v květinářství. V dnešní době už je to zboží celkem dostupné. Můžete si ho zakoupit buď v květináči nebo řezaný, jelikož je možno jej pěstovat buď pouze ve vodě nebo klasicky v hlíně.

Hydroponické pěstování

Bambus se v dnešní době hojně využívá už i do "obyčejných" kytic a není tak těžké si ho z ní vypreparovat a ještě nějakou dobu ponechat. Nějakou dobu... Tento způsob pěstování, který obnáší pouze poskytnutí vody, umožní dračinci růst bez problémů až půl roku! Za jakých podmínek?

  • Každý týden musíte vodu vyměnit.
  • V případě, že začne bambus žloutnout, odstraníme tyto seschlé části. Nic víc, nic míň.
  • Pokud se nám zdá, že rostlinka chřadne, krom samozřejmé výměny vody jí ještě seřízněte stonek. Stačí odstranit zhruba 2 cm a vesele rosteme dál!
  • Chcete-li své rostlince dopřát úplný komfort, dvakrát týdně ji zásobujte živinami prostřednictvím tekutého hnojiva.

POZOR! Tato metoda není vhodná ani určená pro trvalé pěstování. Nejpozději po zmíněném půlroce je třeba Lucky bamboo přesadit do substrátu. Vývoj kořínků sám o sobě potrvá asi měsíc a půl. Někde se můžete dočíst, že je lepší před přesazením koříbky zkrátit. Nedělejte to! Pokud byste to udělali, můžete se se svým dračincem rozloučit.

Pěstování v substrátu

Pokojový bambus lze pěstovat v podstatě úplně stejně, jako jakoukoli jinou, běžnější pokojovou rostlinu. Ale je zřejmé, že i on má seznam svých podmínek, ve kterých je ochoten s vámi spokojeně soužít a nosit vám radost, což je primární úkol zeleně v našich obydlích. Tady jsou:

  • Světlo - světlo je jedním z nejzákladnějších požadavků. Pokojový bambus vyžaduje přímé světlo či polostín. Kdyby jste ho zastrčili někam za skříň, patrně by vám nepoděkoval. Jinak se bude mít, co se osvětlení týče, dobře v podstatě kdekoli.
  • Voda - mluvíme-li o vodě, je třeba do této kategorie započítat nejen četnost zavlažování, ale také vlhkost vzduchu. S tou samozřejmě souvisí i teplota, ale o té až ua chvíli. Nikdy se vám nesmí stát, že substrát vašeho dračince vyschne! Ovšem, abychom to neměli tak jednoduché, nesmíte jej ani přelít! A opravdovou radost mu uděláte, když mu jednou za čas dopřejete teplou sprchu. Skvělou bambusí terapií je také obklad vlhkými kamoblázky. Vaší rostlince to prospěje a ještě to pěkně vypadá!
  • Teplotní nároky - dá se říci, že se jedná spíše o teplomilnou rostlinku. V zimě by venku rozhodně nevydržela. Ovšem vaši pokojovou teplotu s vámi bude sdílet velmi ráda a v celku s povděkem. Za předpokladu, že ale neklesne pod, pro ni krizových, 15°C. Na jaře či v létě (předpokládejme jakousi normální podobu těchto ročních období, ne ten guláš, co zažíváme poslední roky) můžete vašeho bambusího drobečka nechat například na zahradě nebo na balkóně.
  • Rozmnožování - dračinec, jakožto nebojácná a houževnatá rostlina, si z nože rozhodně nic nedělá. Právě naopak! Rozmnožuje se dělením. Tudíž pokud budete chtít do každého pokoje jeden bambus, nakrájejte jeden velký a nechte ve vodě zakořenit. Jak poznáte, že je ten správný čas na přesun do substrátu? Jednoduše! Nově vzniklý kořenový systém musí zaplnit celou nádobu, ve které se právě nachází.
  • Substrát - nejideálnější je rašelina!

Tak hodně štěstí s pěstováním!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


Související články