Úvod  › 

Jak pěstovat orchideje po odkvětu?

Orchideje jsou královny mezi rostlinami. Co ale dále pěstovat takovou „královnou“, když ztratí svou korunu a odkvete?

Vstavačovité (Orchideje) patří do čeledi jednoděložných rostlin z řádu chřestotvaré. Některé starší taxonomické systémy ji řadí do řádu vstavačotvaré (Orchidales).

A jelikož orchidejí existuje tisíce druhů, zaměříme se na obecné druhy orchidejí, uvedeme si rady zahrádkářů a pěstitelů těchto rostlin a prozradíme si jejich metody. Třeba vám některé z nich přijdou vhod.

  1. Střevíčník

Nechte stonky uschnout, následně je dole u zeminy ustřihněte (nechte koukat cca 1cm rostliny), případně pokud dole raší kořeny, tak je střevíčníka nutné přesadit do nové nádoby s novým substrátem. Substrát musí být vždy pouze pro orchideje, použití jiných substrátů razantně snižuje úspěšnost opětovného kvetení. Střevíčníka a necháme v klidu a jednou za týdne ho na hodinu namočíme do vody. Pokud budete mít štěstí, zhruba za 4 měsíce vykvete znovu.

  1. Orchideje druhu Dendrobium (Stromobytec)

Po odkvětu stonek můžete buď ustříhnout, nejlépe až nad pátým očkem, může totiž znovu vykvést, nebo počkat až zcela uschne a ustřihnout jej celý. Orchideji na tom nesejde. Vyraší z něj další kvetoucí. Orchidej si každopádně vytvoří i zcela nové květní stvoly. Ale z uříznutého stvolu vám nová bohužel nevyroste. To by na stvolu musela vyrašit nová dceřiná rostlinka, což se občas také stává.

  1. Orchidej Miltonia ‘Red Tide’

Jedna z nejběžnějších orchidejí u nás. V době, kdy květy odkvetou, můžete odříznout stonek. Každá hlíza kvete bohužel jenom jednou a vytvoří poté nejméně jednu novou hlízu. Pokud je rostlina příliš velká, je nutné jí přesadit do většího květináče. Tuto orchidej musíte po vytvoření hlíz rozdělit, ale nechte alespoň 3 hlízy vedle sebe v novém květináči. Na přesazení použijte lehkou zeminu na orchideje.

  1. Orchidej můrovec

Další z řady krásných orchidejí. Zahrnuje celou škálu jednotlivých druhů. Tato orchidej má výhodu, že snadno vykvétá opětovně na starém výhonku. Po odkvětu odřízněte výhon na prvním kolénku. Nové květy brzy začnou vyrůstat ze spících pupenů a můrovec bude zakrátko zase obsypán květy. Může se stát, že začne vyrůstat na květinových výhonech nová malinká rostlinka. Tu nechte vyrůst do délky cca 10 cm, poté rostlinku velice opatrně odstřihněte a zasaďte do nového květináče.

  1. Orchidej „SunSet“

Další, „snadnoúdržbová“ orchidej. Po odkvětu starý stvol ustřihněte. Každá hlíza kvete sice jenom jednou, ale zato tvoří minimálně jednu novou hlízu. Orchidej tvoří nové hlízy ponejvíce na podzim. Když je uvidíte, je rostlina uprostřed svého růstu. Když nové hlízy vyrostou, potřebuje rostlina „klidové období“ cca 8-13 týdnů. Tehdy postavte rostlinu na chladné místo o teplotě cca 16°C a občasně zalijte, zhruba 1x za 2 týdny. Nepřidávejte absolutně žádné hnojivo. Mějte na paměti, že hlíza nesmí zcela vyschnout. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)


Související články