Kdy a jak sázet túje
Túje patří k nejpopulárnějším dřevinám českých zahrad. Vysazují se nejen do živých plotů, ale i samostatně. Zpříjemnit mohou i léto na terase, ale tam se obvykle používají túje v kontejnerech nebo velkých květináčích. Někteří zahradníci je sice označují jako moc smutné, ale snaha uchovat si soukromí nad těmito doporučeními stále ještě vítězí, protože túje jsou nenáročné, zelené po celý rok a také poměrně rychle rostou.
Túje, někdy také nazývané zeravy, jsou otužilé stromy vhodné pro vlhká stanoviště., ale lze je pěstovat i v polostínu a na slunci. Ale pozor, sázet je vhodné jen do výšky 800 metrů nad mořem. Nepotřebují ani nijak specifickou kvalitu půdy, i když nejlépe se jim daří v lehké až středně lehké půdě. Nevadí jim ani obsah vápníku v půdě a patří mezi nejodolnější dřeviny i z hlediska znečištěného ovzduší. U nás se pěstuje hlavně zerav západní (Thuja occidentalis), zerav řasnatý neboli obrovský (Thuja plicata) a zerav východní (Thuja orientalis). Každý ze zeravů se pěstuje v různých typech kultivarů, které se od sebe liší barvou, tvarem koruny, rychlostí růstu, výškou, do níž dorůstá, i náročností na údržbu.
Zerav západní se prodává například v těchto kultivarech:
- Brabant
- Danica Aurea
- Danica
- Degroot Spire
- Golden Globe
- Golden Tuffet
- Mr. Browling Ball
- Rheingold
- Spiralis
- Stolwijk
- Sunkist
- Smaragd
- Tiny Tim
Zerav obrovský koupíte například jako:
- Zebrina
- Zebrina Extra Gold
- Can Can
Zerav východní se například pěstuje ve variantách:
- Aurea Nana
- Elegantissima
Kdy lze sázet
Pro túje patří kalendářně doba výsadby od března do listopadu, ale pokud je delší zima, musíte počkat třeba až na duben, protože půda musí být rozmrzlá. Poslední roky ale tento problém u nás na většině území řešit kvůli mírným zimám nemusíme. Túje do 60 centimetrů výšky pěstované v kontejnerech či květináčích lze vysazovat celoročně.
Jak sázíme
Túje sázíme zhruba po dvou až třech na jeden metr, tedy třicet až padesát centimetrů od sebe podle druhu túje. Nejvhodnější vzdálenost vám poradí zahradník, u kterého kupujete sazenice. Jamky na sazenice musí být tak hluboké, aby bylo možné umístit celý kořenový bal pod úroveň terénu a nad zemí byly až první výhonky túje. Pokud je sazenice 80 cm a méně vysoká, je třeba jamka 25 x 25 cm, pro túje 110 cm a vyšší je třeba jamku alespoň 35 x 35 cm. Pokud túje sázíme kolem plotu, měly by od něj být vzdálené nejméně padesát centimetrů.
Sazenice umístíme do vyhloubených jamek, zalijeme vodou, dosypeme hlínou a pořádně ji umačkáme, aby sazenice držela rovně a případný poryv větru ji nevyvrátil. Kolem kmenu umístíme buď mulčovací kůru, případně sekačkou posečenou trávou. Udržuje se tak kolem tújí dostatečná vlhkost a zároveň se brání růstu plevele. Kůru je možné nechat kolem túje po celý rok, ale trávu je nutné na podzim odstranit, protože by lákala hlodavce.
Trochu péče to chtít bude
I kdy jsou túje nenáročné, ani ony se neobejdou bez naší péče. Minimálně měsíc od zasazení je třeba sazenice pravidelně zalévat, a to každý den vždy ráno. Je vhodné taky je přihnojit. Doporučuje se hnojit minimálně jednou za tři až čtyři týdny. Nejvhodnější jsou specializovaná hnojiva, která naředíme dle návodu. Vhodný není nedostatečně rozložený kravský ani koňský hnůj. Hnojí se od května do srpna, ne později. Pokud máte doma psa, dávejte pozor, aby na túje nemočil, mohly by odumřít. Pokud pejska neodeženete včas, následky lze zmírnit vydatnou zálivkou vodou.
Túje se musí pravidelně zastřihávat, a to jednou ročně. První a druhý rok u sazenic střiháme jen špičky, třetí rok lze túje střihat i na bocích a nahoře. Stříhá se mezi květnem a koncem srpna. Túje můžeme také tvarovat, protože dobře snášejí i velmi razantní zastřižení.
Související články
- Kdy a jak sázet túje
- Jak a kdy stříhat túje?