Úvod

Jak pěstovat sloupovité ovocné stromy?

Milujete ovoce, rádi byste si pěstovali na své zahrádce své vlastní jablíčka, hrušky či třešně, ale zahradu máte malou jako dlaň, nebo vůbec žádnou? Nevěšte hlavu! Díky sloupovitým ovocným stromkům si můžete své oblíbené ovoce vypěstovat klidně na balkóně v paneláku, nebo na pidi zahrádce třeba v květináči. A pokud jste těmto chytrým, a místo šetřícím stromkům podlehli a vaše zahrada má místa dostatek, klidně si jich vysázejte celé řady.

Snadná péče přináší bohatou sklizeň

Už na první pohled se vám štíhlý a úzký růst stromku zalíbí. Nejen, že žádná bohatě rozvětvená koruna nezabírá místo na zahradě, ale nízký růst umožňuje snadnou péči a také sběr plodů. Navíc jsou tyto moderní stromky šlechtěny také proti mnoha škůdcům, jsou tak odolné a plodí často už v druhém roce po výsadbě. Velkou výhodou je také bohatá sklizeň i bez potřeby přihnojování. To samozřejmě zvýší vaši úrodu, ale pokud jste proti chemii, tyto stromky vám své plody dopřejí i bez ní.

Čtěte také: Sázení tújí | Pěstování orchidejí

Výsadba - listopad je ideální čas

Výsadbovou jámu je nejlepší vykopat, a nechat zeminu zvětrat, několik dní předem. Jáma musí být dostatečně hluboká a na její dno – pro dobrý start stromku – dáme kompost nebo kravský hnůj.Přidáme vrstvu hlíny a až poté vložíme samotný stromek - vrstva půdy slouží k ochraně kořenů před vysokou koncentrací a silou kompostu. Stromek vkládáme zhruba tak hluboko, jako rostl v kontejneru, či byl zabalen v balu, nikdy jej nedáváme hlouběji než je bulka štěpování. Poté zahrneme buď přímo půdou, nebo můžeme zvolit zahradnický substrát. Vrchní vrstvu půdy dobře ušlapeme. K zajištění stromku můžeme použít podpůrnou opěru, ale u těchto stromků to není nutností. Nezapomeneme stromek důkladně a pomalu prolít vodou.

Sloupovité ovocné stromky můžete sázet vedle sebe, často to i vypadá velice efektně a můžete si tak vytvořit živý plot, který vám poskytne i chutnou svačinku. Tyto stromky však nikdy nesázejte dozáhonu s ostatní zeleninou, ta by totiž stromku brala tolik potřebnou vláhu. Ideální výsadba více stromků najednou je ve vzdálenosti minimálně 0,5 metru, ideální je pak 1 metr, pokud jsou stromky v řadě. Mezi jednotlivými řadami pak stromkům dopřejte vzdálenost alespoň 3 metry, abyste jim zajistili dostatek sluníčka a vzájemně si nestínily a mohly dostatečně přijímat i přirozenou vláhu.

Jednotlivé stromky můžete vysadit i přímo do trávníku, je však lepší kolem každého stromku vytvořit kruh o průměru 1 metr a ten udržovat bez trávy a plevele. Ideálně pak při každém sečení můžete do tohoto prostoru vložit namulčovanou trávu, která zabrání odpařování vody, růstu plevele a ještě stromek přirozeně pohnojí.

Sloupovité ovocné stromky dorůstají výšky cca 3-4 metry, není však problémem jejich výšku řezem udržovat na cca 2,5 metrech. V místě řezu mohou vyrůst nové výhony, tzv. terminály, ty je však vhodné odstranit tak, aby vždy zbyl jen jeden a to ideálně ten nejrovnější nebo nejsilnější.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.31/5 (13 hlasů)


Související články