Úvod

Jak vyrobit drtič ovoce?

Drtiče ovoce

Drtiče nám slouží k rozmělnění jablek, hrušek a dalších druhů tvrdého ovoce, ale také třeba brambor. Základem jsou válce osazené nerezovými hřeby. Jejich pohybem dochází k drcení. Různé typy drtičů ovoce jsou sice běžně k dostání v českých obchodech, jejich cena však je poměrně vysoká. Mnoho lidí proto uvažuje o jejich vyrobení svépomocí. 

Jak si vyrobit drtič ovoce?

Koš

Koš drtiče zhotovíme z měkkého smrkového dřeva, které nařežeme na jednotlivé desky - dvě bočnice, dva skluzy a zadní svodidlo ovocné drtě. Na jednu z bočnic si tužkou naznačíme umístění dalších částí, které poté z vnější strany na ni přibijeme. Pak přiložíme druhou bočnici a rovněž spojíme se zbytkem konstrukce hřebíky. Z vnější strany pak navrtáme otvory o průměru 6,2 mm na stahovací svorníky. Poté slícujeme koš s lavicí a vyzkoušíme polohu třmenů proti obratlíku. Pokud je vyhovující, vyvrtáme otvory pro třmeny. Nyní celou konstrukcí sestávající z koše se zabudovanými skluzy a zadním svodidlem ovocné drtě utáhneme šesti svorníky a natřeme ji mastným bezbarvým a šrouby černým nebo stříbrným syntetickým lakem.

Válec

K výrobě drtícího válce nám může posloužit například dřevěný váleček na nudle. Jeho délka by měla být okolo 220 mm a průměr 65 mm. Na hroty lze použít duralové nýty s průměrem 5 mm a vruty, které narazíme na lišty. Ty pak nasadíme na válec tak, že navrtáme otvory a šrouby je pak připevníme. Takto zhotovenou konstrukce upevníme shora koše.

Lavice

Lavice je nosná konstrukce drtiče ovoce, na kterou umístíme koš a slícujeme. Mezi nýty drtícího válce a svodidly musí být aspoň 5 mm mezera. Na koši pak označíme místo, kde připevníme oba třmeny. Lavici pak umístíme na dvě židle nebo kozlíky a pod ní položíme nádobu na ovocnou drť. Takto již máme hotový drtič a můžeme jej začít používat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (2 hlasy)


Související články