Úvod  ›   › 

Jak uchovat vyloupané vlašské ořechy?

Vlašské ořechy jsou velice prospěšné pro naše zdraví. Přispívají ke správné funkci srdce, cév, ale i nervové soustavy. Kromě bohatého zdroje omegy 3 - mastné kyseliny, obsahuje taktéž vlákninu, antioxidanty. Ne nadarmo říkávaly naše prababičky, že med s vlašskými ořechy je uklidňujícím lékem , dodává krásu vlasů, nehtů. V nadcházejícím podzimem opadávají oříšky ze stromů a mnozí z nás hned vyloupávají oříšky ze skořápky. Je to tak správné pro delší uchování ořechů?

Vyschnout na sluníčku

Nejprve, než začnete buď se zamražováním, zavařováním ořechů, tím prvním a nejdůležitějším krokem je ale správné vyschnutí oříšků ve skořápce. Ořechy musíte očistit, ideálně na sluníčku nechám vyschnout i několik dní. Následně byste měli ořechy vysypat do rašlových pytlů, pověsit na tmavé, suché, teplejší místo po dobu několika měsíců.

Jak uchovat vlasšké ořechy

Vyloupané vlašské ořechy rozhodně neuchovávajte, jsou li napadeny plísní, nebo mají černou, či jasně žlutavou barvu. Existují čtyři dostupné metody, jak co nejlépe uchovat vlasšké ořechy, které nám vydrží i několik let. Jsou to tyto metody: zamražení, zavaření, uchování v medu, klasické uchování ve sklenici. Pojďme se podívat na jednotlivé metody.

Zamražování

Zamražování patří mezi nejčastěji používanou metodou. Měly by být uloženy v ZIP sáčku, nebo takovém, kde je možné odsát vzduch. Jednak proto, že v mrazničce máme i další potraviny a ořechy rády pohlcují pach, ale i proto, že si déle uchovají svůj tvar, či ořechovou vůni.

Zavařování

Tento postup je velice zdlouhavý, ale na druhou stranu vám vyloupané vlašské ořechy vydrží nejdéle. Do čistých, omytých sklenic zhruba ¾ vsypeme ořechy a můžete je jednak zavařovat v zavařovacím hrnci, nebo i ve velmi oblíbené mikrovlnné troubě. Mikrovlnou troubu stačí nastavit na nejvyšší výkon a nechat působit ideálně 5 až 10 minut. Pozor na to, aby vám sklenice nepraskla.

Vlašské ořechy v medu

Tuto sladkou pochoutku si můžete také zakoupit v prodejnách s racio produkty, nebo zdravé výživy. Jejich cena je dosti vysoká, ale obsah medu je vždy roven obsahu oříšků. Chcete-li si tedy uchovat oříšky v medu, stačí použít jednoduchý postup. Do čistých sklenic vmícháte oříšky a med v poměru 1 : 1 a zavaříte.

Klasické uchování ve sklenici

Nechcete li uchovávat vlašské ořechy více jak jeden rok, postačí vám tato klasická metoda. Dobře vysušené ořechy rovnou vsypete do čistých, omytých sklenic a důkladně zavřete, aby se do nich nedostal vzduch, moly, či jiné malé, drobné zvířectvo.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.6/5 (5 hlasů)


Související články