Kaki

Pěstování kaki, plodu stromu tomelu japonského pocházejícího z Asie, je v našich končinách spíše raritou. Pokud se však přesto rozhodnete pro pořízení tohoto stromu, můžete počítat s tím, že se dožívá až 60 let. Oranžové plody obsahují velké množství vlákniny, vitamin C, draslík a také vápník, hořčík, fosfor, železo, měď a mangan. Miniatury těchto stromů se dají pěstovat jako bonsaje.

Jestli se chcete pokusit o vypěstování vlastní úrody, můžete se pokusit objevit semeno v jednom z dovážených plodů nebo si je zakoupit ve specializované prodejně, ale v takovém případě si na vlastní kaki počkáte mnoho let. Proto je nejvýhodnější pořidít si mladé naroubované rostliny. Podnož volte podle teplotních podmínek vašeho regionu. V chladnějších zimních dnech je třeba rostlinu zakrývat chvojím nebo textilií. Tomel vyžaduje propustnou půdu, pravidelnou, ale střídmou zálivku, vyžaduje pravidelnou zálivku a slunce.

  • Výsadba: Optimální doba pro výsadbu stromů je na podzim, protože kořeny mají čas se usadit a strom potom může rychleji růst.
  • Prořezávání: Před prořezáváním  byste měli vědět, že poupata a plody vznikají už na podzim a budou připraveny kvést během následujícího jara. Odříznutím konců větví odstraníte kvetoucí pupeny a tím i vaše budoucí ovoce.
  • Sklizeň: Většina kultivarů  začíná plodit a kvést 2 až 3 roky po výsadbě, plody dozrávají koncem září až začátkem října. Plody ale můžete bez obav nechat na stromě třeba až do Vánoc, mráz jim totiž nevadí, naopak, pokud přemrznou, budou sladší.

Jak jíst kaki?

Setkali jste se v poslední době s exotickým fenoménem jménem kaki? Toto ovoce, původem z Číny, oblíbené především pro své bohaté zásoby vitaminů a příznivé účinky na zdraví i na štíhlou linii, začíná být známé i u nás. Chcete kaki vyzkoušet a nevíte, jak na to? Dovolte mi nabídnout Vám v tomto článku několik tipů získaných přímo z Brazílie, kde se kaki v hojné míře pěstuje i konzumuje.

Jak se konzumuje kaki?

V posledních letech vtrhla do českých obchodů řada cizokrajných druhů ovoce a zeleniny, přičemž o mnoha z nich lidé neměli ani tušení, že existují. Komu ještě nedávno říkali něco výrazy jako kumquat, liči nebo právě kaki? Leckdy se proto přihodí, že by se člověk nebránil experimentu a oživení jídelníčku, na druhou stranu ale jednoduše netuší, jakým způsobem se vlastně daný plod konzumuje. Jak si třeba nejlépe pochutnáte na takovém kaki, které je jinak nazýváno také churma?

Ovoce kaki jak pěstovat?

V poslední době nám supermarkety nabízí nepřeberné množství druhů ovoce a zeleniny, a to nejen od našich pěstitelů, ale i druhy z exotických dálek. Ananas a banány jistě nikoho nepřekvapí a bereme je jako běžnou součást nabízeného sortimentu. Jsou však i takové druhy, které nejsou tolik známé, a zákazník při pohledu do plných bedýnek bojuje s touhou trochu té exotiky ochutnat. Jednou takovou lahůdkou je například kaki.