Úvod  ›   › 

Jak pěstovat celer?

Celer je velmi častým návštěvníkem na našich talířích a proto dnes přinášíme návod, jak si jej můžete sami vypěstovat na zahrádce.

Jak při pěstování celeru postupovat?

  • Začněte brzy - Celer vegetuje dlouho, a proto s výsevem začněte brzo, nejlépe už v únoru.
  • Hlavně v teple - Semena celeru potřebují k naklíčení teploty mezi 15 -20 °C. Mráz a zima jsou pro ně v této době největším nepřítelem. Proto dbejte na to, abyste jim tuto teplotu dopřávali. Klíčení trvá 2 – 3 týdny.
  • Přesazujte - Když sazeničky celeru zesílí, ty nejlepší postupně přesaďte do kelímků. Při přesazování jim zkraťte kořínky asi o třetinu. Docílíte tak toho, že budou mít více rozvětvený kořenový systém. (Anebo, zajděte do zahradnictví – pokud se Vám zdá předpěstování moc náročné, v zahradnictví můžete seznat sazeničky celeru na konci května připravené pro sázení ven.)
  • Ven s ním – Asi polovina května je ideální doba pro vysazení celeru na Vaše záhonky.  Před výsadbou nezapomeňte půdu přihnojit a nakypřit. Jako místa pro celer si nevybírejte ta, kde jste v loňském roce pěstovali kořenovou zeleninu.  Doporučuje se znovu asi o třetinu zastříhnout kořínky. Pří sázení dejte pozor, abyste srdéčko sazeniček neutopili v hlíně. Vzdálenosti sazeniček se liší podle odrůdy celeru. Pokud sázíte celer bulvový, volte rozestupy 50 cm. Listový celer umístěte 35 x 45 cm od sebe a řapíkatý celer si vystačí s 20 cm.
  • Hnojte, zalívejte, okopávejte – Během růstu celeru mu dopřejte dost vláhy, ale nezalévejte listy, abyste předešly chorobám. Živiny doplňujte hnojivem. Nejlepší bude, když si pořídíte přímo hnojivo na kořenové zeleniny. Doporučuje se také celer okopávat, aby měly kořeny dostatek vzduchu.
  • Sklízejte – Pochutnat si na celeru můžete už v červenci. To skliďte menší bulvy celeru. Koncem září můžete sklízet už všechno. Řapíkatý celer můžete sklízet asi o 30 dnů dříve, než celer bulvový.  

A pak už jenom dobrou chuť!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)


Související články