Úvod  › 

Jak pěstovat bonsai fíkus?

Za poslední desetiletí jsme si přenesli do našich domovů z asijských kultur opravdu hodně. Příkladem jsou třeba fíkusové bonsaie, drobné rostlinky, které však váš domov prosvětlí a dodají mu příjemný nádech. Ovšem oč jsou takové bonsaie menší, než běžné dřeviny, o to jsou také křehčí a tím více péče vyžadují. Podívejme se tedy společně, co všechno pro svůj zdárný růst potřebují.

Bonsaie jsou velmi citlivé na prostředí

Než se pustíme do pěstování, je třeba zvážit, jestli je náš dům pro bonsai vhodným prostředím. Fíkusy jsou tropické rostliny, vyžadují tedy teplo, alespoň 15-25°C, maximálně 30°C. Vyšší i nižší teploty fíkusu ublíží. Teplota by ale měla být stabilní, tyto rostliny totiž obecně špatně snáší výkyvy. Stejně tak nemají rády přímé sluneční světlo, preferují spíše stinné kouty. A zároveň by měla být v místnosti určitá vlhkost, přehnané sucho obecně není pro tropické dřeviny dobré (především v zimě byste měli vzduch zvlhčovat). Pokud tedy dokážete takové podmínky fíkusu doma vytvořit a jste ochotní se o bonsai starat, můžete přejít k jejímu pěstování.

Co všechno je potřeba udělat?

Po zakoupení bonsaie jí musíte najít vhodné místo, jak již bylo popsáno. Po jejím zasazení ji musíte pravidelně zalévat. Nejprve je dobré rozprašovačem zeminu navlhčit, a pak teprve zalévat. Ovšem pozor na teplotu vody, pokud bude studená, rostlince ublížíte. Pro fíkus by měla teplota zálivky převýšit 30 stupňů, a klidně může dosáhnout až 40°C. Nalévejte ji pomalu a přerušovaně, aby mohla vsáknout. Bonsaie jsou však náročné nejen na vodu, ale i na živiny. Protože jich mají v malém květináči pouze omezené množství, měli byste půdu uměle vyživovat, aby měl fíkus vše potřebné k růstu. Ostatně, pokud něco děláte špatně, rostlinka vám to dá opadem listů najevo.

Bonsai dovede váš domov oživit

Bonsaie jsou velmi milým vylepšením vašeho bydlení a dovedou v místnosti navodit velmi uklidňující atmosféru. Protože se však stále jedná o stromy, musíte je při růstu vhodně tvarovat. Především je potřeba dát určitou formu kmeni, aby rostl rovně. Pro to je nejlepší jeho přichycení k opoře. Větve se pak dají upravit stíháním nebo zaštipováním do takové formy, aby se stromeček líbil vám, a pak je pravidelně udržovat. Stejně tak pravidelně je potřeba bonsai přesazovat, abyste jí vytvořili co nejpříjemnější podmínky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.2/5 (5 hlasů)


Související články