Úvod  ›   › 

Jak uchovat nastrouhaný křen?

Křen patří mezi oblíbené rostliny. Má nejen vynikající chuť, ale také kladný vliv na naše zdraví. Obsahuje vitamíny, hlavně vitamín C, a minerály (železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor). Jeho pěstování má u nás dlouhou tradici, první křen se k nám dostal zřejmě již při stěhování národů s příchodem Slovanů v 6. století.

Nejlepší křen koupíte vždy na podzim, kdy je jeho hlavní sezóna, ale sklízet se může i na jaře. V mnoha obchodech se dá koupit po celý rok, ale nebývá vždy nejkvalitnější, protože je vyschlý a špatně se strouhá. Jak si tedy uchovat dobrý křen, aby nám vydržel?

Bednička s pískem

Pokud si vypěstujete křen sami na zahradě, ale i pro koupený křen je nejlepším místem k uchování chladný sklep. Tam kořeny křenu uložíme v bedničce s pískem.  Takto uložený křen nevysychá a zachová si svou typickou chuť a konzistenci. Ale ne každý z nás má vhodný sklep a dost prostoru pro uložení křenu tímto tradičním způsobem.

Naložený křen

Jednou z nejoblíbenějších metod uchovávání křenu je naložení do nálevu. Stejně jako u okurek, také u křenu existuje mnoho různých nálevů na křen. Zkuste třeba sladkokyselý nálev: 400 ml vody, 100 ml octa, 160 g cukru, 20 g soli. Tato dávka by měla stačit na 800 – 1000 g křenu. Pracovní postup:

  • vodu s octem, cukrem a solí přivedeme k varu, ale hned odstavíme
  • očištěný křen nastrouháme na jemno (někdo radí křen ještě před strouháním na asi 60 minut namočit do studené vody)
  • nastrouhaný křen spaříme horkým nálevem a ihned plníme do nahřátých zavařovací sklenic
  • sklenice pečlivě uzavřeme a v zavařovacím hrnci křen sterilujeme při teplotě 90°C asi 25 minut

 Vychladlé sklenice uložíme na suchém a chladném místě.

Jde křen usušit?

Ano, jde, ale pokud chcete křenové pokrmy, které mají opravdu grády, zavařený je lepší. Sušený se používá mnohem častěji spíše k léčebným účelům než pro vaření.Kořeny očistíme, odřízneme tenčí kus a necháme jen silnější část kořene. Ten rozřízneme podélně a rozložíme na síto nebo plech vyložený pečícím papírem, podobně jako při sušení hub. Někdo ho suší i nakrájený na menší kousky nebo dokonce i nastrouhaný.

Když je suché a slunečné léto, můžeme sušit křen venku, ale jde to i v suché a teplé místnosti doma. Teplo by ale nemělo být vyšší než 40°C. Kdo má, může využít i sušičku nastavenou také na čtyřicítku. Křen se seschne zhruba na čtvrtinu původní hmotnosti, takže z kilogramu křenu čerstvého budete mít čtvrt kila sušeného. Uchováváme ho v uzavřené tmavé nádobě.

Zmražení

Kořeny omyjeme a necháme uschnout. Žádné krájení ani strouhání, zmrazíte celé kořeny. Někdo má malý mrazák a celé kořeny by mu mohly překážet. V takovém případě křen před zmražením nastrouhejte, ale aby vám neztmavl, promíchejte s citronovou šťávou, nebo trochou octa. Nastrouhaný křen dejte do krabiček nebo mrazících sáčků a dejte do mrazáku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)


Související články