Úvod  ›   › 

Jak zavařit chilli papričky?

Chilli papričky jsou nejen téměř nezbytným kořením pro každého, kdo má rád pořádně ostrý guláš, ale také prospívají našemu zdraví. Působí jako přírodní antioxidant a antibiotikum, takže mohou pomoci i při nachlazení. Dále zvyšují množství endorfinu (hormonu štěstí) v těle. Jsou tedy ideální pochutinou v pochmurném počasí, kdy spousta lidí bojuje se splíny a depresemi. V neposlední řadě také zlepšují trávení, protože podporují tvorbu trávicích šťáv. Na chilli je ale potřeba tělo přivykat postupně a tak ho jezte jen takové množství, jaké je vám příjemné.

Jak ale chilli papričky nejlépe uchovat tak, aby vám vydržely až do příští sklizně? Nejjednodušším způsobem je sušení. Stačí je jen navléknout na nit a nechat uschnout. Takto zavěšené papričky jsou i moc hezkou kuchyňskou dekorací. Můžete je jen rozdrobit mezi prsty a máte vynikající chilli koření. Pokud chcete ale uchovat i jejich šťavnatost, zavařování je tou nejlepší volbou.

Červené chilli papričky cc

Chilli

Chilli papričky ve sladko kyselém nálevu

Papričky ve sklenici

Nejprve si naplníme sklenice. K tomu budeme potřebovat tyto suroviny:

Do dobře vymyté sklenice dáme několik celých, omytých chilli papriček (množství záleží na jejich velikosti), plátek cibule, několik koleček ostrouhané mrkve, jeden na půl překrojený stroužek česneku, půl plátku dobře omyté limetky a dvě kolečka čerstvého, očištěného křenu. Pokud máme sklenice naplněné, můžeme se pustit do přípravy láku. 

Lák

Na ten budeme potřebovat:

  • 2 litry vody
  • 0,5 litru octa
  • 200 g třtinového cukru
  • 80 g soli
  • 2 bobkové listy
  • 5 hřebíčků
  • 5 kuliček celého pepře
  • 5 kuliček nového koření

Všechny suroviny dáme do hrnce a necháme je projít varem. Horký lák nalijeme do předem naplněných sklenic. Poté už stačí jen krátce sterilovat, nebo jen otočit sklenice dnem vzhůru a nechat vychladnout. Přibližně po týdnu se můžeme vydat do spíže na první ochutnávku. Čím déle ale papričky necháte rozležet, tím lépe se chutě propojí. Takto upravené chilli papričky vám mohou zavřené vydržet i několik let. Pokud je tedy ovšem dříve nesníte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.9/5 (10 hlasů)


Související články