Úvod  ›   › 

Jak na krtky na zahradě?

Také vás už unavuje věčný sváděný boj s krtkem na vaší zahradě? Většina způsobů boje proti krtkům je pouze dočasná, doporučuje se proto metody boje střídat. Pozor si dejte především na to, že krtek sice nevidí, ale velmi dobře slyší a ještě lepší má čich. Když na něj něco líčíte, dělejte to v rukavicích. Na lidský pach je zvíře velmi citlivé. Poradíme vám pár zaručených postupů, jak se krtků zbavit či je alespoň vyhnat "o zahradu dál".

To, co by zahrádkářům mělo vadit nejvíce nejsou pouze kopečky hlíny, které krtek tvoří, a které působí poněkud nevzhledně, nýbrž především chodby, které krtek vytváří. Ten svým hrabáním vytváří rozsáhlý labyrint chodbiček, ze kterých vedou další a další postranní chodby. Při vytváření těchto chodeb a postranních chodbiček krtek podrývá rostliny a poškozuje jejich kořeny, což může vést k uhynutí těchto rostlin.

Nezapomeňme však, že příroda nestvoří žádného živočicha bezdůvodně. Krtek dokáže být také užitečný! Loví totiž larvy, hmyz, myši a ostatní škůdce, a tím pomáhá k čištění vaší zahrádky. 

Metody pomáhající v boji proti krtkovi na zahradě

Naftalín

Starý dobrý naftalín funguje nejen proti molům ve skříni, ale také proti krtkům na zahradě. Dejte naftalín do krtčí nory, krtka tím zaručeně odpudíte. Navíc je naftalín velmi lehce k dostání v drogeriích. Dejte však pozor při manipulaci s ním a použijte rukavice.

Vysaďte rostliny, které krtkovi "nevoní"

Pravidelně vysazujte afrikány, česnek, pryšec křižmolistý a aksamitník. Kořeny těchto rostlinek jsou tak aromatické, že se krtek z vaší zahrádky raději přestěhuje. Zdá se vám tato metoda příliš jednoduchá? To se sice může zdát, je však také velmi účinná.

Pasti, pasti, pastičky

Pasti seženete v železářství. Existuje celá spousta různých druhů pastiček. Pro citlivé povahy jsou nejlepší trubky, které se dají do krtčí chodby, krtek do nich vleze a dvířka zaklapnou. Pak ho můžete odnést někam daleko. Pasti kontrolujte jednou denně.

Dýmovnice

Dalším osvědčeným postupem v boji proti krtkovi představuje dýmovnice. Krtka lze z jeho chodby jednoduše vykouřit. V tomto případě však nemáme nikdy stoprocentní jistotu, že se do svých chodeb krtek brzy nevrátí.

Akustické plašiče

Že jste o nich neslyšeli? Na trhu existuje celá řada různých akustických plašičů! Fungují na bázi zvuků a nebo vibrací. Většinou svůj problém vyřešíte na úkor sousedů. Je tedy jen otázkou času, než si pořídí něco podobného a krtek se vám vrátí.

Otrava

Krtka lze zahubit pomocí speciálního Liquid gelu, který se aplikuje do chodeb, kde se jím krtek umaže, následně ho olíže a během 10 dnů se otráví.

Chycen při činu

Asi nejšetrnějším způsobem je si počkat, vyčíhnout kdy krtek ryje své chodbičky a chytit jej do kbelíku. Dbejte však ochrany rukou pomocí pevných rukavic!

Je na každém z nás, kterou metodu v boji proti krtkovi zvolíme, nicméně pravdou zůstává, že krtek je škůdcem a škodí velmi rád. Povětšinou se stejně vrátí a přichystá pro nás nevzhledné kopečky na našem trávníku. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články