Úvod  › 

Jak na krtka pomocí plastové lahve?

Snad každý zahrádkář se již setkal s krtinci. Tyto hromady hlíny nepůsobí na trávníku a zahrádce nijak hezky. Přestože krtek nás zbavuje škůdců, jakými jsou larvy a jiný hmyz, jeho honba za potravou často končí poškozením kořenů rostlin a jejich následném uhynutí.

Navíc se tento drobounký savec rychle množí, takže do roka můžeme mít na našem pozemku ze dvou krtků až deset nevítaných společníků. Protože patří k ohroženým druhům, je zákonem chráněný. Za jeho zabití nám hrozí pokuta až do výše několika tisíc korun. Tudíž nám zbývá jediná možnost - vyhnat jej nejlépe navždy z naší zahrady.

Ochrana proti krtkovi

Proti krtkovi se můžeme chránit několika způsoby.

Přirozenou volbou je kočka. Na krtka lze nastražit také trubkové pasti. V obchodech dostaneme koupit různé typy elektronických a solárních odpuzovačů. Můžeme využít rovněž toho, že krtek má velmi dobře vyvinutý čich a sluch. Proto k dalším metodám patří vložení plátku čerstvého citrónu nebo listů ořešáku přímo do krtčích chodeb. Krtek nemá rád zápach a tyto vůně mu budou nepříjemné.

Osvědčeným způsobem je také PET láhev. Vezmeme tenkou železnou tyč, kterou zasuneme okolo 70 cm do země. PET láhev na několika místech nařízneme a ohneme tak, aby nám vznikl mlýnek. Poté ji nasadíme na připravenou železnou tyč. Působením větru se bude mlýnek otáčet. Díky spojení se železnou tyčí bude docházet k vytváření nepříjemných zvuků, které se přenesou pod zem. Jejich intenzitu na sluch krtka lze přirovnat k hlasitosti startujícího motocyklu na lidské ucho. Dosah tohoto důmyslného odpuzovacího zařízení je okruh 15 metrů.

Platí pravidlo, že čím více plašičů na zahradě umístíme, tím se rychleji krtků zbavíme. Ti pak většinou opouští takovýto hlučný prostor a hledají klidnější místa. I když po čase plašiče odstraníme, šance, že se krtek vrátí zpět, je velmi malá.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)


Související články