Úvod  ›   › 

Jak vyhnat ze zahrady krtka?

Jedno z nejčastěji diskutovaných témat mezi zahrádkáři. Snad žádné zahradě se nevyhne návštěva krtka, který po sobě zanechává rozrytou půdu. A pozor – jde o zákonem chráněného živočicha, takže ho můžete maximálně nasměrovat k návštěvě jiného pozemku. Nekonečné labyrinty chodbiček a krtince, poškozené kořeny (resp. kořenové vlášení, nutné k transportu živin) u mnoha rostlin.

Na stranu druhou také úbytek škůdců, krtek totiž má ve svém jídelníčku na prvním místě larvy hmyzu nebo myši. Bohužel, zápory převažují nad klady a rozrytou zahradu nechce mít doma asi nikdo. Proto je namístě se s tímto nezvaným návštěvníkem jednou provždy rozloučit – pokud možno jej přimět k tomu, aby se už nikdy neukázal. A vlastně to nemusí být žádná těžká práce…

Existuje hned několik zajímavých tipů

Zkušení zahrádkáři se rádi podělí o fígle, které zabírají nejen na tuto nezvanou návštěvu. Bohužel, žádná rada není stoprocentní a než vyženete krtka definitivně, bude nutné obrnit se dostatečnou dávkou trpělivosti. Takže jak si poradit s tímto nevítaným hostem?

Krtek vylézající ze země

Autor: Beeki

  • Vysaďte rostliny, které bytostně nesnáší. Kromě afrikánů nevoní krtčím nosánkům také česnek nebo pryšec. Silně aromatické kořeny doslova donutí toto drobné zvířátko k emigraci.
  • Válka s krtkem může být účinně vyřešená jednou kouřící dýmovnicí. Pokud se útok podaří, nezvaný host se už nikdy nevrátí.
  • Hodně pomůže kočka. Ta totiž loví vše, co se hýbe – a navíc s mimořádnou úspěšností. Krtek nebo myš, to je jí vlastně jedno. Kořist jako kořist.
  • Vyplavení vodou? To nemusí být vždy účinné, ač se tato varianta zdá být na první pohled nejjednodušší. Nikde není psáno, že se voda dostane k noře, kde se krtek zdržuje.

Na závěr – krtci se množí poměrně rychle. Dožít se mohou čtyř až pěti let, samice každoročně vrhne až sedm mláďat. S podobnou armádou se někdy bojuje skutečně těžko, v některých případech může jít až o dlouholetou válku. Výsledky ale rozhodně stojí za to!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články