Úvod  ›   › 

Jak uchovat čerstvý kopr?

Čerstvý kopr je báječnou surovinou v kuchyni. Sušený totiž ztrácí značnou část svých vlastností, pro které ho tak milujeme. Jak tuto bylinku co nejdéle udržet svěží?

Jak nejlépe uskladnit čerstvý kopr

Nejprve je potřeba vědět, jak určitě ne. Rozhodně vám v takové situaci nepomůže postřik ledovou vodou, zbytečné je také ve snaze mu prodloužit život balit kopr do papíru nebo do utěrky. I tak vám poměrně brzy zvadne, jde o řešení zhruba jen do druhého dne, déle nevydrží.

Pokud ho potřebujete zachovat déle, správná metoda ale existuje. Jak na to? Základem je skladovat pouze čerstvé snítky. Bez milosti vyhoďte všechny ty, které už žloutnou, vadnou nebo rovnou hnijí. Takové by vám pochopitelně v kuchyni moc neposloužily. Byť mírně povadlý kopr se nemusíte bát spotřebovat, není nijak závadný.

Konce stonků následně ustřihněte patřičně nabroušenými nůžkami nebo ořežte nožem. Pak musíte kopr omýt a nechat uschnout nebo pečlivě usušit třeba papírovým ubrouskem. Teď už potřebujete pouze obyčejný plastikový kelímek. Do něj nalijte studenou vodu. Stačí jen tolik, abyste po ponoření měli ve vodě stonky a doslova neutopili celou rostlinu i s lístky, to by vám totiž mohla uhnít. Pak je uložte do ledničky zakryté víčkem nebo potravinářskou fólií. Vydrží vám takto jakékoli bylinky i déle než týden. Jenom nezapomínejte na to, že jim musíte vyměnit vodu. Stačí to udělat zhruba za tři až čtyři dny.

Další způsoby prodloužení trvanlivosti kopru

Samozřejmě je můžete skladovat i bez vody v plastové krabičce nebo sáčku. Pak by ale neměl být omytý a nádoba nesmí být neprodyšně uzavřená a sáček také nechte pootevřený. Jinak se opět vystavujete riziku, že kopr shnije. Nevýhodou je kratší trvanlivost, takto vám vydrží uložený v chladu asi pět dnů.

Nejlepší způsob, jak spolehlivě uchovat zásoby kopru, je ovšem nakládání, buď do octa nebo do sladkokyselého nálevu, to vám vydrží až rok. Dlouhodobě ho udržíte použitelný také naložený do soli. Případně dobře funguje i jeho zmrazení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (4 hlasy)


Související články