Trávník
Trávník najdeme prakticky na každé zahrádce. Na některých jsou to trávníky neudržované, málo sekané, na jiných to mohou být kultivované nakrátko střižené trávníky, které vypadají jako koberec. Ať jde o ten či onen trávník, tak vždy rozhoduje to, jak se o něj majitel stará. Zdravý travní porost je krásně zelený, bez suchých zežloutlých částí, plísně a dalších neduh. Hned v úvodu je tak třeba si přiznat, že i o trávník je třeba se dobře starat a znát základní informace, jak jej pěstovat.
Základní informace o pěstování trávníku
- Rozdělení: chladnomilné - prospívají v oblastech s nižšími teplotami 15-24°C, teplomilné - vydrží i při vyšších teplotách (26-35°C)
- Chladnomilné - např. Velká Británie, severní Amerika a Evropa - vysévají se jako druhová směs - výhodou je vyšší odolnost proti chorobám
- Teplomilné - typické pro subtropické a tropické oblasti Jižní Ameriky, Afriky a Asie (např. Zoysia, Cynodon aj.)
- Výběr: je vždy ovlivněn budoucí funkcí trávníku
- Jiný typ trávníku vybíráme pro fotbalové hřiště, jiný pro trávníky vysoké kvality, u kterých nepředpokládáme sešlap a jiné v případech běžného zatravnění nebo pro květinové louky.
- Dbáme vždy na výběr kvalitního kultivaru - směs by tak např. měla obsahovat kostřavu červenou proměnnou, ale také její moderní kultivary jako jsou Frida nebo Lobi. Důvodem je zvýšení odolnosti trávníku vůči chorobám.
- Zakládání trávníku: velmi důležitý krok, který rozhoduje o budoucí hustotě a kvalitě trávníku
- Tvar: může ladit se stylem zahrady nebo může styl zahrady dokonce určovat. Tvar trávníku je pro zahradu důležitý, proto je třeba jej předem promyslet.
- Údržba trávníku: sekání a zastřihávání někdy nutný dosev.
Po zimě bývá trávník unavený, místy řídký, s fleky bez zeleně nebo prorostlý mechem. Právě květen je ideální měsíc, kdy ho znovu postavit na nohy – dát mu výživu, dosít jej a začít pravidelně sekat. S pomocí několika jednoduchých kroků se trávník dokáže rychle vzpamatovat a ještě během jara získá zpět svou sytou barvu i hustotu. V článku se podíváme na to, jak v květnu o trávník pečovat – kdy sekat, jak ho hnojit, kdy provzdušnit a co dělat s prázdnými místy.
Krtek na zahradě plní důležitou funkci, kypří půdu a živí se škodlivými larvami, i tak se svými krytinci může být nevítaným hostem. Pokud potřebujete vyhnat krtka ze svého trávníku, přečtěte si naše tipy, které vám znovu zajistí trávník bez krytinců.
Tráva na zahrádce roste jako zběsilá a je třeba ji sekat. Po seči však přichází zásadní otázka: "Co dělat s posekanou trávou?". Není třeba si z toho dělat hlavu, protože možností je opravdu mnoho. Pojďme se na ně společně podívat tak, aby tráva posloužila a nehyzdila vaši zahrádku.
Bohatý, krásně zelený a bezchybně zastřižený trávník si přeje asi každý majitel zahrady. Dokonalý trávník totiž nemá estetický význam jen sám o sobě, dokáže ale pozvednout celý prostor rodinného domu, chaty či chalupy. Hlavním nepřítele majitele pozemku je však rychle se množící plevel, proti kterému je třeba co nejefektivněji zakročit. Jak s plevelem bojovat?
Založit krásný trávník mnozí považují tak trochu za alchymii, mnohem náročnější je však následná péče o něj. Víte, jak se o různě starý trávník starat, aby byl vždy ozdobou vaší zahrady a přilákal pozornost nejednoho souseda a návštěvy? Přinášíme vám zajímavé informace, které se během cesty za dokonalým zeleným trávníkem budou určitě hodit!
Krásný trávník nevyroste sám od sebe. Pokud nechcete požádat o pomoc odborníky, budete si muset vyčlenit dostatek času na veškerou přípravu i samotné setí. Než se bezhlavě vrhnete do příprav, sepište si konkrétní plán. Každý úkol vyžaduje svůj čas a musí být proveden pečlivě. Důkladná příprava vám pomůže vyhnout se chybám a dosáhnout těch nejlepších výsledků. Ideální měsíce pro výsev trávníků jsou březen, duben, září a začátek října. Nutná je stabilní teplota nad 5 stupňů.
Udržovaný trávník udává dojem z celé zahrady nebo jakéhokoliv zatravněného prostoru. Za vzor je pokládán anglický trávník, který je dlouhodobě pěstován, a to po dobu až padesáti let. Je pravidelně udržován stejně jako trávníky v anglických parcích.
Podzimní rostliny pocházející z daleké Číny a Japonska ve své domovině neslouží jenom k okrase, ale také k užitku. Denivky se totiž používají jako potraviny. Jejich chuť by se v našich poměrech dala přirovnat ke křenu, ovšem poupata denivek chutnají spíše jako fazolové lusky. Předpokládáme, že spíše než váš talíř budou zdobit vaši zahradu, proto si povíme něco o jejich pěstování.
Nerovný pozemek či zahrada je nepříjemnost, která se týká mnoha z nás. Avšak ani zde není třeba zoufat, neboť vám již tradičně přinášíme radu. Dnes tedy o tom, jak srovnat terén pozemku.
Většina z nás touží po hebkém, krásně zeleném trávníku. Ne každému se to povede. Radost ze sytě zeleného pažitu kazí plevel, krtince nebo žluté fleky. Jak dosáhnout vysněného trávníku? Základem je správná a pravidelná péče.
Jak odstranit mech z trávníku?