Menu

Ořechy

Jak oloupat lískové ořechy?

Lískové oříšky jsou pochutinou našich kuchyní už po staletí jejich úprava, jakožto potraviny, se neustále zlepšuje. Co se ale za staletí nezměnilo je to, že jejich loupání nepatří mezi oblíbené činnosti.

Jak rozbít kokosový ořech?

Kokosové ořechy jsou (nejen) v kuchyni velmi vděčnou surovinou. Mléko z nich funguje jako perfektní dochucovadlo, i na dužině si lze delikátně pochutnat, o významu v kosmetice ani nemluvě. Mnohem větším oříškem, než vymyslet využití kokosového mléka a dužiny, je vůbec se k těmto ingrediencím dostat. Jak tedy tento problém a s ním i celou skořápku tropického ovoce (ano, kokosový ořech je ve skutečnosti ovoce, nikoliv ořech) rozlousknout?

Jak uskladnit vlašské ořechy?

Vlašské ořechy jsou zcela neodmyslitelně spjaty s pečením vánočního cukroví, bez kterého by vánoce nebyly tím pravým ořechovým. Někdo má ořechy z vlastní sklizně, jiný si je koupí třeba na farmářských trzích či v supermarketu. Pokud je nebudete používat hned, je dobré, když je uskladníte, jinak se vám můžou zkazit a celá úroda (nebo nákup) bude na vyhození.

Jak uchovat vyloupané vlašské ořechy?

Vlašské ořechy jsou velice prospěšné pro naše zdraví. Přispívají ke správné funkci srdce, cév, ale i nervové soustavy. Kromě bohatého zdroje omegy 3 - mastné kyseliny, obsahuje taktéž vlákninu, antioxidanty. Ne nadarmo říkávaly naše prababičky, že med s vlašskými ořechy je uklidňujícím lékem , dodává krásu vlasů, nehtů. V nadcházejícím podzimem opadávají oříšky ze stromů a mnozí z nás hned vyloupávají oříšky ze skořápky. Je to tak správné pro delší uchování ořechů?

Jak vyčistit ruce od ořechů?

Vlašské ořešáky se rozlišují podle kvality skořápky na "papíráky", "polopapíráky" a "kameňáky". Po sklizni se ořechy suší, buď samovolně nebo za pomoci horkého suchého vzduchu. Ořechy se skladují buď usušené v tvrdé slupce nebo vyloupané.

Slupky ořechů obsahují juglon, což je aromatická a barvicí látka. Každý, kdo utrhl nezralý ořech a pokusil se rozloupnout zelenou slupku, velmi rychle zjistil, že má hnědé prsty. 

Jak sušit vlašské ořechy?

Příchod podzimu je typický sběrem vlašských ořechů. Abychom měli sklizeň co možná největší, je potřeba dodržovat základní pravidla jak při jejich samotném sklízení, tak hlavně při sušení a následném uskladňování.