Úvod

Měsíček lékařský: Sluníčko českých zahrádek

Žluté a oranžové květy měsíčku lékařského budou vaši zahrádku prozařovat od jara až do podzimu. I když na obloze slunce nebude, na vašich záhonech ano. Měsíček lékařský je tradiční česká bylinka, která nechyběla u žádné chaloupky. A velmi dobře se hodí pro dnes módní permakulturní pěstování.

Je to pár let zpátky, co mi jedna krásná babička darovala hrst semínek měsíčku lékařského. Rozhodila jsem je po bylinkové zahrádce, a když poprvé vykvetly, nestačila jsem je obdivovat. Tolik se z nich radovaly i včeličky. Část květů vždycky usuším na půdě. Míchám je do domácích koupelových solí, vařím z nich osvěžující a ozdravný čaj. Měsíček lékařský je hojně využíván v lidovém léčitelství pro své antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Pro léčebné účely se užívá především oranžová odrůda měsíčku.

Proč pěstovat měsíček lékařský

  • K radosti včeliček, čmeláků, motýlů a broučků. Uvidíte, jak hned vaše zahrada ožije!
  • K léčení zevnímu – měsíček lékařský můžete využít k výrobě masti nebo tinktury (ekzém, poranění, záněty, popáleniny, bércové vředy).
  • K léčení vnitřnímu – měsíček lékařský pročišťuje krev i trávicí ústrojí, je proto vhodný při jaterních chorobách.
  • Pro krásu a relaxaci – můžete si snadno vyrobit pleťový měsíčkový olej nebo si připravit koupel.
  • K ozdobě v kuchyni – měsíček lékařský skvěle dozdobí vaše chutné zeleninové pokrmy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Měsíček lékařský a včely se milují

Jak pěstovat měsíček lékařský

Zahradnická literatura říká, že měsíček lékařský si nejlépe libuje na slunečném a teplém stanovišti a v půdě, která má dostatek živin. Měsíček lékařský pěstuju už několik let a vzešel mi snad všude – nejlépe se mu pochopitelně daří na kypré půdě a na slunci – vždyť je sám jako sluníčko. Loni mi ale krásně vzešel i kolem chalupy, když jsem semínka jen tak pohodila do nepříliš hostinného prachu. Plán pro letošní rok je proto následující – osadit měsíčkem nehezké kouty zahrady, které krásně rozjasní. Snad nám bude příroda přát. Měsíček se nebojte rozhodit i v záhonech se zeleninou, krásně je probarví a vytvoříte úžasnou přírodní mozaiku barev.

Uchování semen měsíčku lékařského

Až měsíček odkvete, za suchého počasí si vyjděte na zahrádku s papírovým sáčkem, sklenicí nebo dózou a opatrně sejměte semínka. Přesvědčte se, jestli jsou suché, případně dosušte. Schovejte na suchém místě do druhého roku (více o sběru a uchování semen).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)