Úvod  ›   › 

Kdy a jak stříhat angrešt?

Angrešt je velmi oblíbené a chutné ovoce. Děti jej milují a rádi si pochutnají na buchtách s tímto chutným ovocem. Ještě než jej lidé v 16.století začali využívat, rostli angrešt jako divoký keř. Dnes je hojně pěstovaný a vyskytuje se snad v každé druhé zahradě. Obsahuje vitamíny jako je A, B6 a B7. Hojně se používá také v kosmetice, jako skvělý peeling pro tělo a pleť.

Dnes si povíme, kdy a jak stříhat angrešt aby nám plodil krásné ovoce.

Kdy a jak stříhat keře angreštu

Keř angreštu

CC: lente

Pokud máte na zahrádce keřík angreštu, měli byste vědět, že se brzy z jara řežou celé větve. Hlavně ty nejvíce u země a také ty větve, které keř zbytečně zahušťují. Hlavní větve odstraňujeme jednou za pět až sedm let. Kdy je čas je odstranit poznáte snadno, větve totiž přestanou tvořit další přírůstky a ovoce na nich je drobné. Ponecháme tedy pouze mladé větvičky, které se stanou novými hlavními větvemi.

Nový angrešt můžete vysadit na podzim, je to ideální doba pro sázení nových rostlin a keřů. Na jaro pak takovou rostlinku seříznete asi na tři pupeny od země. Na keři ponecháme pouze silné větve, všechny slabší odstraníme až u země, pouze by rostlinu vysilovaly.

V následujících letech zastříháváme rostlinku na deset až dvanáct pupenů. Celý keř by měl mít asi osm až dvanáct hlavních větví.

Kdy a jak stříhat stromky angreštu

Angrešt

CC: Glady

Stromky angreštu jsou oblíbenější zvláště v okrasných zahradách. Jsou pěkné a vytváří krásnou kulatou korunu, která se hodí i do zahrádek s okrasnými dřevinami.

Ideální dobou pro střihání stromků je brzké jaro. Nejlépe konec února, počátek března.

V koruně stromku odstraňujeme všechny výhony, které vyrůstají ze středu korunky a také ty, které ji zbytečně zahušťují. Základní větve se zastřihávají na osm až deset pupenů. Boční větve pak na čtyři pupeny.

Hlavní větve měníme za mladé a nové zhruba po čtyřech až šesti letech.

Nově vysazené stromky na podzim, stříháme na jaro na tři až čtyři pupeny. Je třeba také pravidelně odstraňovat podnože rostoucí ze země.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.05/5 (21 hlasů)


Související články