Chilli

Cayenská paprika:

  • druh: paprika křovitá
  • latinský název: Capsicum frutescens
  • barva plodu: červená, oranžová, žlutá
  • rostlina: převislá nebo vzpřímená
  • pálivost: až 45 000 SHU

Pěstování:

Cayenská paprika je méně náročná paprika s lehce vyšším výnosem při pěstování. Vzhledem ke svému původu tyto rostliny nesnášejí mráz, vyhovuje jim tropické a subtropické podnebí. Pocházejí původně z oblastí jižní Ameriky a Asie.

V domovských končinách se jedná o vytrvalý keř dorůstající výšky až 1 m. V tuzemských podmínkách lze tento druh papriky však pěstovat i jakožto jednoletou rostlinu.

Doporučuje se rostliny předpěstovat, díky tomu budou silnější a zároveň bude z úrody vyšší výnos. Klíčení proběhne při vhodných podmínkách během 3 až 10 dnů. Péče o ně především vyžaduje dostatek světla a vláhy. Vysazování provádíme do čtvercového sponu na 60 cm.

Na záhon se rostlinky vysazují cca v polovině května. Paprikám se dobře daří taktéž v květináči. Škodlivé jsou pro ně zejména výkyvy teplot, sucho, ale také příliš ostré slunce.

Plodem této papriky jsou lusky, které mají na délku asi 10 cm. Charakteristický je pro ně zatočený tvar a palčivá chuť způsobená obsahem až 0,55 % látky nazývané kapsaicin.

První sklizeň lze vzhledem k dlouhé vegetační době rostlin očekávat za 15 až 18 týdnů. Plody lze usušit nebo zmrazit. Jejich trvanlivost pak činí i několik měsíců. Sušené papričky lze umlít, koření je známo jako cayenský pepř.

Jak uchovat chilli papričky?

Urodilo se vám hojně chilli papriček a vy přemýšlíte, co s nimi a jak je uchovat déle, než jim dovolí čerstvý stav? Existuje několik možností.

Jak pěstovat chilli papričky doma?

Chilli papričky si rozhodně nemusejí milovníci pikantních pokrmů nakupovat pouze v obchodě. Hravě je zvládnete vypěstovat i doma, nejsou náročné ani pro začátečníky. A jak na to?

Nezbytností dokonce totiž není ani skleník, zvládnete to i v květináči za oknem. Až si budete kupovat osivo, základem je taková odrůda, která může pohodlně „bydlet“ klidně i v panelákovém bytě či na balkoně.

Jak zavařit chilli papričky?

Chilli papričky jsou nejen téměř nezbytným kořením pro každého, kdo má rád pořádně ostrý guláš, ale také prospívají našemu zdraví. Působí jako přírodní antioxidant a antibiotikum, takže mohou pomoci i při nachlazení. Dále zvyšují množství endorfinu (hormonu štěstí) v těle. Jsou tedy ideální pochutinou v pochmurném počasí, kdy spousta lidí bojuje se splíny a depresemi. V neposlední řadě také zlepšují trávení, protože podporují tvorbu trávicích šťáv. Na chilli je ale potřeba tělo přivykat postupně a tak ho jezte jen takové množství, jaké je vám příjemné.