Menu
Úvod

Jak a kdy stříhat túje?

Túje (zeravy) zná asi úplně každý nejen z parků a hřbitovů, ale také z velké většiny českých zahrad. Vysazují se samostatně i ve skupinkách, ale asi úplně nejčastěji do živých plotů. Tam jsou používány i proto, že jsou celoročně zelené a skutečný plot z nich máme docela rychle. Sice se tvrdí, že jsou pro ně nejvhodnější vlhká místa, ale túje rostou i v polostínu a na slunci. Moc práce s nimi není a klidně je můžeme nechat růst i bez lidského zásahu. Ale chceme-li, aby se dobře větvily a byly krásně husté, je třeba túje pravidelně zastřihávat.

Není túje jako túje

V našich podmínkách se nejčastěji potkáte se zeravem západním (Thuja occidentalis), zeravem řasnatým/obrovským (Thuja plicata) a zeravem východním (Thuja orientalis). Každý z nich se pěstuje v několika kultivarech, lišících se tvarem koruny, rychlostí růstu, maximální výškou, ale také barvou. Z toho vyplývá i trochu odlišný výsledek naprosto stejného střihu u dvou různých kultivarů, ale obecná pravidla jsou pro všechny stejná.

U jak staré túje začít se střihem?

S úpravou koruny nemusíte čekat až do chvíle, kdy bude stromek dost vysoký. Se střihem se může začít už první rok po zasazení, ale v roce jedna a dva se zastřihávají jen špičky. V dalších letech se doporučuje zastřihávat túje jednou až dvakrát ročně.  Můžete je zastřihávat jak do výšky, tak i do šířky. Túje lze také velmi snadno tvarovat do tradičních i velmi bláznivých tvarů. Nevadí jim ani poměrně drastický zásah.

Kdy střihat?

I když někteří zahradníci doporučují túje střihat jen od května, respektive od června do konce srpna, lze je stříhat v mnohem delším časovém úseku. Ale letní měsíce jsou pro střih nejvhodnější, protože v tok mízy je v té době slabší. Navíc mají nové přírůstky do zimy dost času na to, aby dobře dorostly. Na jaře ale opatrně, v hustých větvích poměrně často hnízdí ptáci. Od listopadu do konce února není střih vhodný, protože ranky na větvích po střihu se v mrazivém počasí nemají šanci zahojit. Pokud chcete túji tvarovat dvakrát ročně, nechte mezi oběma střihy dostatečnou pauzu. Nejvhodnější je kombinace zastřižení na jaře (březen až květen) a podruhé, je-li nutno, koncem léta (srpen až září).

Jak střihat?

V živých plotech stříhejte poněkud šikmo tak, aby byla túje nejširší u země. Na tvarování podle vašeho vkusu jsou vhodné túje s výškou nad jeden metr. V prvních letech zastřiháváme túje jen na bocích, a to šikmo. Vrcholky tvarujeme, až když je stromek vyšší.