Úvod  › 

Jak zasadit pecku z avokáda?

Také s nadšením procházíte supermarkety v oddělení ovoce a zeleniny a kocháte se pohledem na cizokrajné druhy plodin s vůní i chutí dálek? Určitě jste si už párkrát dodali odvahy a exotické ovoce koupili a ochutnali. Po takovém dobrodružství, kdy jste laskali neznámou chutí své chuťové pohárky, vám možná zbyla pecka, třeba z avokáda. Pokud rádi experimentujete nejen s ochutnávkou lahůdek, ale máte také pěstitelské sklony, pak po mlsání avokáda jeho velkou pecku rozhodně nevyhazujte. Dnes vám totiž poradíme, jak zasadit pecku z avokáda a vypěstovat si nádherný stromek.

Pěstování

Budete totiž potřebovat trošku té mužské síly a děti vám budou asistovat zcela dobrovolně. Pěstování avokáda z pecky je totiž zábavné i poučné zároveň. Před očima vám bude probíhat ve velkém měřítku celý proces klíčení i další fáze, na jejichž konci vám vaši domácnost ozdobí nádherná rostlinka.

Pozor, začínáme...

Nejprve si na avokádu pochutnejte a následně pecku dobře očistěte, aby uhnívající dužina nenarušila klíčení. Připravte si buď šídlo, ale klidně také vrták s nejmenším nástavcem. Dále bude potřeba větší nádoba – nejlépe skleněná zavařovací sklenice, abyste mohli avokádo pozorovat – a pak už jen voda, tři špejle a substrát s květináčem na zasazení. Do celé akce zapojte tatínka či dědečka a pověřte ho nejtěžším úkolem – do pecky vykouzlit tři otvory ve stejné vzdálenosti po obvodu zhruba ve střední části. Vytvoříte tak základ pro jakousi konstrukci, která udrží pecku ve výši hrdla sklenice. Do připravených otvorů vsuňte připravené špejle, které budou pecku držet nad okrajem sklenice ve vzduchu. Do sklenice nalijte vodu tak vysoko, aby plochá část pecky dosahovala hladiny vody a dotýkala se jí. Je důležité vodu stále dolévat a kontrolovat.

Sladké čekání a slavnostní sázení pecky z avokáda

Po několika týdnech silný klíček dokáže prorazit pecku a dno sklenice se začne plnit kořínky. Každá pecka avokáda si dává jinak na čas, a tak se nedá přesně říci, kdy se objeví první kořínky, které pak už vesele rostou a plní sklenici. Po čase se objeví i výhonek, který nechte vyrůst cca 15 cm. Nyní odstraňte špejle a novou rostlinku vysaďte do květináče, zhruba o průměru 10 cm, ale pecku nezasazujte do hlíny celou, dvě třetiny musí zůstat nad povrchem hlíny. A dále je to už snadné. O avokádo pečujte jako o běžnou pokojovou rostlinku, košatost můžete podpořit pravidelným zaštipováním a pokud začne být avokádu květináč malým domovem, přesaďte ho do většího tak, abyste nepoškodili, ani nijak nezkrátili kořenový bal.

Pecka z avokáda umí potrápit, vy ale vytrvejte!

Nedivte se, že možná zrovna ta vaše pecka trucuje, a ani po dvou měsících se ve sklenici nic neděje. Pecku jednoduše vezměte, vyndejte špejle a zasaďte ji rovnou - dle instrukcí výše - do květináče. Tento malý trik na avokádo funguje doslova jako živá voda a i během jediného týdne uvidíte, jak se nová rostlinka v podobě klíčku dere na svět.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články