Úvod  › 

Jak pěstovat vánoční hvězdu?

Jmenuje se pryšec nádherný neboli poinsettie. Pokud vám toto pojmenování nic neříká, nebojte se. Hovořit budeme o velmi známé rostlině. Jen vám asi bude bližší její jiné označení.

Říká se jí jinak také vánoční hvězda a právě v období Vánoc zdobí mnoho bytů. Někteří si ji pořizují, aby za nedlouhý čas zklamaně uschlou rostlinu zase vyhodili. Tahle kráska vám ale může nádherně kvést, a to nejenom jeden rok.

Jak se o vánoční hvězdu starat

Tradiční varietou je červená, ale existují i růžové nebo vícebarevné. Byť to, kvůli čemu si ji pořizujeme, vlastně nejsou květy, ale odlišně zbarvené listy, kterými rostlinka v přírodě vábí hmyz. Aby vánoční hvězda vábila i vás, potřebuje správnou péči. Vaše mise začíná už v obchodě. Rozhodně by měla být na první pohled v kondici. Listy musejí být zdravé, nezvadlé a výrazně žilkované. Květy nemají být už rozvité, to by vám brzy opadala. Pořiďte si tu, která ještě má poupata. Až si ji ponesete z obchodu, tak jedině důkladně zabalenou, pryšec je velmi náchylný na prochladnutí. Na to pamatujte i doma. Poinsettie potřebuje místo se stálou teplotou o zhruba 20 °C, protože pochází z Mexika. Vyžaduje dostatek světla, ale nemá ráda přímé slunce. Rozhodně ji nevystavujte průvanu.

Nezapomínejte na zálivku, nejlepší je měkká vlažná voda. Adekvátní frekvenci zalévání poznáte podle substrátu, ten by neměl být v žádném případě vyschlý. Dobře jí udělá i vlhký vzduch v bytě, takže jí můžete pomoci rosením. K duhu jí půjde i letnění, venku může být až do babího léta.

Po Vánocích poinsettii nevyhazujeme

Jakmile odkvete, rozhodně by byla škoda se jí zbavit. Stačí snížit zálivku a přesunout ji na chladnější místo. Na jaře byste měli na délku asi deseti centimetrů seříznout výhony. Svou vánoční hvězdu můžete poněkud ošidit a přimět ji, aby vykvetla i následující rok. Jednoduše jí zhruba v polovině září začněte omezovat přísun světla, asi na dvanáct hodin denně byste ji měli zatemnit například papírovým pytlem.

Jestli se vám pěstování daří, snadno ji můžete namnožit, aniž byste si museli kupovat ještě jednu rostlinu. Stačí nechat řízek zakořenit ve vodě a následně zasadit do směsi rašeliny a písku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články