Květen na zahradě. Co vysévat a vysazovat v máji?
Způsob letošního jara je podivný. Po zimě rovnou prázdninová vedra. Na záhonech už rostou saláty a ředkvičky a já si pomalu brousím nůž na první sklizeň. Až sklidím ředkvičky, do volného záhonu budu vysévat podzimní zeleninu. A v půlce května budu vysazovat rajčata a další choulostivky.
V květnu to na zahradě přestává být nuda. Raší plevel, který rostlinám odebírá živiny, a tak nezbývá než zakleknout, čechrat zem a tahat z jejích spárů dlouhé kořeny pampelišek. Nebo si popálit prsty o kopřivy, protože zásadně nenosíte rukavice (a to je přesně můj případ). Jak se zbavit plevele a co s ním, si můžete přečíst tady.
Květnový výsev a výsadba
V květnu máte ještě čas dohnat to, co jste nestihli. Sledujte petrželový a mrkvový záhon, zda se semínka klubou. Mají dlouhou klíčivost, může to s ohledem na počasí trvat i několik týdnů. Mrkev a petržel neváhejte vysévat i v květnu, pokud se první výsev nepovedl. Mám zkušenost, že to rostliny doženou. Až rostlinky vzejdou, nezapomeňte je vyjednotit neboli protrhat.
Vysévat můžete i jednoleté bylinky, například kopr nebo koriandr. Semínka kopru stačí ledabyle rozhodit mezi záhony. Perfektně porostou třeba mezi saláty nebo mezi mrkví.
Nezapomeňte vysévat červenou řepu. Tu můžete sít od dubna do konce června. Bulvy ještě vyrostou a dozrajou. Vysévat ji můžete třeba do záhonu po ředkvičkách. Červená řepa není náročná a je to pořád ještě nedoceněná plodina. Přečtěte si také, jak červenou řepu pěstovat.
Až v půlce května oslaví svůj svátek Pankrác, Servác a Bonifác, můžete na záhony směle vysazovat choulostivé rostliny. Do kbelíků nebo pytlů sázejte rajčata a papriky. O rajčata se dobře postarejte, aby vám dala dobrou úrodu – pravidelně je zalévejte a také je zaštipujte.
Na kompost vysazujte cukety a dýně. Pokud sazenice nemáte, můžete semínka dýní a cuket vysévat přímo do záhonu, ještě vyrostou (podobně jako okurky). Tady je konkrétní návody, co vše po zmrzlých mužích vysazovat.
Květiny mezi zeleninu
K zelenině vysazujte a vysévejte květiny. Společné pěstování jim svědčí a váš záhon bude kouzelný. Ještě pořád můžete vysévat afrikány. Rostou poměrně rychle.
Afrikány jsou skvělým pomocníkem při boji proti rajčatové plísni. Vysazovat je můžete i k ostatní zelenině, například mezi saláty. Afrikány svědčí také růžím, pokud máte květinový záhon.
Z dalších květin můžete u zeleniny pěstovat například měsíček lékařský, který láká včely, motýly a další opylovače.
Parádu v zeleninovém záhoně udělá také lichořeřišnice. Její květy, listy i semena jsou jedlé. Lichořeřišnice přiláká housenky, které se tak vyhnou jiné zelenině.
Mšice si zase zamilují heřmánek a nebudou vám tak působit škodu na zelenině nebo na růžích.
Související články
- Březen je měsíc výsevu. Ředkviček, salátů, mrkve nebo petržele
- Červen na zahradě. Sklízejte, sušte, užívejte si a sázejte
- Červen na zahradě: Miska jahod a výsev zimní zeleniny
- Květen na zahradě. Co vysévat a vysazovat v máji?
- Podzim, ideální doba na založení záhonu
- Únor na zahradě: chystejte záhony a sazenice
- Březen na zahrádce: Co zasít za zeleninu?
- Září v zeleninové zahradě
- Podzimní mulčování záhonů a meditace
- V únoru ponořte ruce do země! Je čas předpěstovat rajčata, papriky nebo celer
- Štědrý den na zahradě. A krásné Vánoce!
- Březen na zahradě? Hustej měsíc. Tohle musím stihnout
- Duben na zahradě dožene březen. Kam dřív skočit?