Úvod
Ohodnoťte tento článek:
Voda! Jak zalévat zahradu, když neprší?
Naposledy sprchlo někdy v polovině dubna. Je sucho. Zalévám každý den, protože rašící zelenina právě teď potřebuje hodně vody. Kde vodu vzít? A jak s ní na zahradě šetřit?
Jsem moc vděčná, že u nás s vodou potíže nemáme. Z louky u lesa k nám vede litinový vodovod z roku 1913, který nechal vystavět bývalý majitel naší usedlosti. V roce 1915 padl v první světové válce někde v Srbsku. Pokaždé, když namáčím kropáč do sudu s vodou, mu v duchu děkuju. Jinak bych totiž byla namydlená. Nasucho.
I když vodu máme, šetřím s ní. A tady je pár tipů, jak na to.
- Chytejte dešťovku, co to jde. Do sudů nebo do nádrží. Jednou totiž zase (snad brzy) pršet bude!
- Zalévejte chytře, brzy ráno nebo pozdě večer, když už slunce není tak silné a voda se méně vypařuje. Ušetříte tak až 30 procent vody a rostliny ji lépe využijou.
- Připravujte se na suché léto už na jaře. Před výsevem půdu pořádně provlhčeteasi do hloubky 25 centimetrů. Promíchejte půdu s organickým substrátem, který absorbuje a zadržuje vodu.
- Během suchého léta mulčujte. Záhony pokryjte vrstvou posekané trávy (pokud ještě nějakou máte), použít můžete také kompost nebo drcenou kůrou. Mulč zabrání prosychání půdy a pomůže v ní udržet vlhkost.
- Stiňte záhonům, například rákosovou rohoží nebo jutou.
- Někteří zahradníci říkají, že stačí zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně. Půda se prolije, dostane se do větších hloubek a neodpařuje se tolik. V takových záhonech se také méně daří plevelu.
- Když máte blízko zahrady potok, můžete pro vlastní potřebu čerpat vodu víceméně bez problémů. Jen pokud k tomu budete využívat nějaké technické zařízení, třeba čerpadlo, je nutné toto konzultovat s místně příslušným vodoprávním orgánem.
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)